Biochemical effects of nano ZnO on Zeratophyllum demersum
- Tez No: 647729
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, nano-ZnO uygulamasının sucul makrofitlerden Ceratophyllum demersum'daki bazı biyokimyasal etkileri belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan C. demersum, Gaziantep ilinden toplanmıştır. Laboratuvara getirilen bitkilerin, kontrollü şartlardaki bir iklimlendirme dolabında, %10'luk besin çözeltisinde deney ortamına aklimasyonu sağlanmıştır. Sağlıklı bitkilere nano-ZnO'nun farklı derişimleri (0, 5, 25, 50, 75 ve 100 mg/L) uygulanmıştır. Uygulama sonunda hasat edilen bitkilerde bazı biyokimyasal analizler yapılmıştır. Protein olmayan sülfidril grup miktarlarında çinko oksit etkisinde artışlar belirlenmiştir. Hidrojen peroksit ve malondialdehit miktarları özellikle yüksek derişimlerde istatistiksel olarak önemli düzeyde arttığı belirlenmiştir. Bu durum, ZnO derişimlerinin yüksek derişimlerinin bitki dokularında oksidatif strese neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some biochemical effects of nano-ZnO application in Ceratophyllum demersum, one of the aquatic macrophytes. The C. demersum used in the research was collected from the province of Gaziantep. The plants brought to the laboratory were acclimated to the experimental environment in a 10 % nutrient solution in a conditioning cabinet under controlled conditions. Different concentrations of nano-ZnO (0, 5, 25, 50, 75 and 100 mg / L) were applied to healthy plants. Some biochemical analyzes were carried out on the plants harvested at the end of the application. Increases in the effect of zinc oxide were determined in the amounts of non-protein sulfhydryl groups. It has been determined that the amount of hydrogen peroxide and malondialdehyde increased statistically significantly, especially at high concentrations. This showed that high concentrations of ZnO concentrations cause oxidative stress in plant tissues.