Erken aşama startupları değerleme yöntemlerine eleştirel bir yaklaşım
A critical approach to valuation methoods of early stage startups
  1. Tez No: 854891
  2. Yazar: KÜBRA ORTAKIŞLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen hızlı teknoloji hayatın birçok alanında kolaylık sağlayarak yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Doğası gereği teknoloji tabanlı bir yapıda oluşan startuplar hayatın birçok alanında hızla yer almaya başlamıştır. Finans alanında almış oldukları yatırımlar ve yaratmış oldukları katma değerler dikkat çekicidir. Hatta unicorn startup olarak adlandırılan yapılar dünya üzerinde çoğu ülkenin dış ticaretinden elde ettikleri gelirin çok üzerinde hasıla elde etmektedirler. Çalışmada startupın ne demek olduğu, dünya ve Türkiye'deki önemi ve oluşum aşamaları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Erken aşama startupların özellikle tohum aşamasında iken yatırım almalarının önemi üzerinde durularak yatırımcılar tarafından Türkiye'de ve dünyada hangi değerleme metotları kullanıldığı açıklanmıştır. Literatürde yer alan değerleme yöntemlerinin bir kısmının aynı firma üzerinde verdiği sonuçların anlamlılığı test edilmiştir. Analiz sonucunda anlamlılıklarının farklı çıkması startupları değerleme yöntemlerinin sektör ya da firma bazında farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fast developing technology has become an integral part of life by providing convenience in many areas of life. Startups, which are inherently technology-based, have rapidly begun to take part in many areas of life. The investments they have made in the field of finance and the added value they have created are remarkable. In fact, the structures called unicorn startups generate revenues much higher than the foreign trade income of most countries in the world. In the study, what startup means, its importance in the world and in Turkey, and its formation stages are explained in detail. The importance of early-stage startups receiving investment, especially when they are at the seed stage, is emphasized and it is explained which valuation methods are used by investors in Turkey and around the world. The significance of the results of some of the valuation methods in the literature on the same company has been tested. As a result of the analysis, their significance was different, and it was concluded that the valuation methods of startups differ on a sector or company basis.