420 numaralı Ankara Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H. 1331-1335 – M. 1913-1917)
Transcription, summary and evaluation of Ankara Court Record, number 420
  1. Tez No: 647840
  2. Yazar: OĞUZHAN EMEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çalışma konusu olarak seçtiğimiz 420 numaralı Ankara Şer'iyye Sicili Defteri Hicri 1331-1335 / Miladi 1913-1917 yıllarına ait mahkemeye intikal etmiş bazı davaları içermektedir. Osmanlı Devleti'nin Ankara'daki siyasi, idari ve sosyo-kültürel yapısını anlamlandırmak için geniş bilgiler içeren bu defter belirtilen yıllar arasında Ankara tarihine ışık tutacak veriler içermektedir. İncelediğimiz sicil defterinde veraset, vasi, mehr-i mü'eccel, nafaka, alacak-verecek, vasiyet, kayyum tayini, reşidlik gibi konular yer almaktadır. Tezimizde öncelikle Ankara tarihi hakkında genel bilgi verildikten sonra şer'iyye sicillerinin özellikleri ve öneminden bahsedilmiştir. Çalışmamızın daha sonraki bölümünde ise 420 Numaralı Ankara Şer'iyye Sicili hakkında bilgi verilip transkripsiyonlu metnine ve değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject we decided to study No. 420. Ankara Court record at AH 1331-1335/AD 1913-1917 involves several cases that have passed to court. This record contains various information that illuminate the administrative and sociocultural history of the Ottoman Empire in Ankara in the given timeframe. Record we have studied on includes subjects of inheritance, tutelary, mehr, alimony, give and take, testament, assignment of trustee and adulthood. In our thesis, first, we supply general information about the history of Ankara then we explain the importance of court records. In the later course of our study we examine the specifics of Ankara court record No. 420, and provide a transcript along with an evaluation.