Writing Before the Letter in Samuel Beckett s drama
Samuel Beckettin oyunlarındaki 'Writing Befpore the Letter'
  1. Tez No: 647855
  2. Yazar: MAHSASADAT SHOJAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK, YRD. DOÇ. DR. CORRY M. SHORES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Samuel Beckett'in seçilmiş kısa oyunlarında dil, öznellik ve ifade sorularına yeni bir okuma yöntemi getirmeyi amaçlamaktadır. Words and Music [Sözcükler ve Müzik] ve Cascando'da müzikteki“yazım eylemini”ve Footfalls [Ayak Sesleri], Not I [Ben Değil] ve Rockaby'de bedensel/içsel sesteki“yazım eylemini”mercek altına alır. Müziğin metafiziğini, sesin metafiziğini ve bu metinlerin yorumlarındaki“supplementarity”sorunsallarını ortaya çıkararak, bu metinleri farklı bir okumaya açmayı amaçlar. Bu metinlerdeki Dionysoscu farklılık gücüne odaklanarak,“ifade”ne bir“kökene”bağlanabilir ne de bir telos'a ulaştığı söylenebilir, bunun yerine sonsuz bir tamamlayıcılık zincirinde ertelenebilir, sonucuna varır. Bu tez, bu sonsuz hareketi, farklılığı, dilde, öznellikte ve ifadede aporia, yani dil, öznellik ve ifadenin olasılığı ve imkansızlığı olarak okuma imkânı sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to re-read the questions of language, subjectivity, and expression in selected short plays of Samuel Beckett. It explores the violence of writing in music in Words and Music and Cascando and the violence of writing in bodily/inner voice in Footfalls, Not I, and Rockaby. By revealing the problematics of the metaphysics of music, the metaphysics of voice, and“the logic of supplementarity”in the interpretations of these texts, it hopes to open them to a different reading, focusing on the Dionysian force of différance in these texts within which“expression”neither can be attached to an“origin”nor can be said to arrive at a telos, but rather deferred in an infinite“chain of supplementarity.”This thesis offers“the complicity of origins”instead of“the myth of the simplicity of origin,”the embracement of force instead of the effacement of it. It offers the possibility of reading the infinite movement—différance—as the aporia in language, subjectivity, and expression, that is, is the possibility and the impossibility of language, subjectivity, and expression.