İlkokul öğrencilerinin yazma becerisi, yazmaya ilişkin tutum ve motivasyonlarının geliştirilmesinde tartışma yönteminin etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the discussion method in developing primary school students' writing skills and their attitudes and motivation towards writing
- Tez No: 848584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL GÖZÜKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkçe dil becerilerinden biri olan yazma becerisi bireyin kendisini ifade etmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Yazma, ilkokuldan itibaren gelişmekte olup bireyin imzası niteliğini taşır. Birey duygu, düşünce ve isteklerini anlatırken yazma becerisini etkin kullanabilmelidir. Yazma becerisinin ilkokuldan itibaren geliştirilmesinde dil bilgisi, yazım kuralları ve noktalama işaretlerinin öğretim sürecinde bireye kazandırılması gerekmektedir. Türkçe dersinde materyal kullanılması, yöntem ve teknikler ile yazma etkinliklerinin uygulanması bireyin yazılarını geliştirme sürecinde etkili olabilir. Yazma becerisinin geliştirilmesinde uygulamalı çalışmalarla öğrenciler desteklenmelidir. Bu araştırmanın amacı ilkokul 4.sınıf öğrencilerinin çocuk kitapları bağlamında uygulanan tartışma yönteminin yazma becerisi, yazma tutumları ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu ilkokul 4.sınıf öğrencileri (n=18) oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel ve nitel yaklaşımların birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel araştırma yaklaşımları kapsamında öntest-sontest tek gruplu deneysel desen, nitel araştırma yaklaşımları kapsamında ise durum çalışması ve doküman incelemesi yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeği, Yazma Tutum Ölçeği ve Yazma Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda öğrencilerle görüşme yapılmış ve öğrencilerin yazıları doküman olarak incelenmiştir. Bu çalışma nicel ve nitel verilerin birbirini desteklemesi amacıyla karma yöntem ile yürütülmüştür. Bu araştırmada öğrencilerin 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Ölçeğinden aldıkları uygulama öncesi ve sonrası puanları arasında sontest puanı lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çocuk kitapları bağlamında uygulanan tartışma yönteminin ilkokul öğrencilerinin yazma becerisini geliştirmede bir etkisinin olduğu ifade edilebilir. Öğrencilerin yazılarından aldıkları toplam puanlar değerlendirildiğinde genel olarak fikirler ve cümle akıcılığı kriterlerinde en düşük, kelime seçimi kriterinde ise en yüksek puanları aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yazıları incelendiğinde fikir bulmada ve cümleleri akıcı bir şekilde yazmada zorlandıkları, kelime seçimlerinde ise daha iyi oldukları ifade edilebilir. Bu araştırmada 10 farklı tartışma tekniği kullanılmış olup tartışma yönteminin öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin akranları ile iş birliği içerisinde iki veya daha fazla kişiden oluşan grup etkinliklerinin yapıldığı ve etkin bir şekilde katılım gösterdikleri tartışma tekniklerinin (akvaryum ve vızıltı 22) uygulandığı haftalarda en yüksek yazma puanlarını aldıkları görülmüştür. Ayrıca belirli bir grubun konuşmacı, geri kalan öğrencilerin ise dinleyici olarak katılım göstermiş olduğu ve daha çok bilgilendirmeye yönelik olan tartışma tekniklerinin (panel, sempozyum, konferans) uygulandığı haftalarda öğrencilerin en düşük yazma puanlarını aldığı görülmüştür. Tartışma yönteminin öğrencilerin yazma tutumu ve motivasyonları üzerinde bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin motivasyon ölçeğinde yer alan isteğe bağlı yazma çalışması ile ilgili görüşlerine göre uygulama öncesi ve sonrası en çok“oyun yazmak”istediklerini belirttikleri görülmüştür. Ancak isteğe bağlı olarak yazma seçeneklerinin son görüşmede tür olarak çeşitlendiği ve“ders notları tutmak, liste hazırlamak, hikaye yazmak, mektup yazmak, mesaj yazmak veya not tutmak”gibi yeni görüşlerin eklendiği görülmüştür. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde öğrencilerin ifade ettiklerine göre evde bir şey yazan öğrenci sayısının artış gösterdiği görülmüştür. Öğrencilerin okudukları kitaplar ile yazdıkları yazılar arasındaki farklılıklar ile ilgili görüşlerine göre farklılıkların artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yazılarında yaşanan bu farklılıkların nedeni tartışma yönteminin uygulanması olabilir. Yapılan uygulama sonucunda öğrencilerin yazar profillerinde de değişim görülmüştür. Bu değişim incelendiğinde kendini iyi bir yazar olarak gören öğrenci sayısının da artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yazılarını en çok geliştiren dersin Türkçe dersi olduğunu ifade ettikleri görülmüştür. Yazma becerisinin süreç temelli olarak ele alınması, farklı yöntem ve tekniklerin uygulanması ve öğretmen rehberliğinde geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing skill, which is one of the Turkish language skills, occupies an important place in terms of an individual's ability to express him/herself. Writing develops from primary school onwards and is an essential feature of a person's identity. An individual should be able to use his/her writing skills effectively when expressing his/her feelings, thoughts and wishes. For an individual to be able to use his/her writing skills efficiently from primary school onwards, he/she must be taught grammar, spelling rules and punctuation during the instruction process. Implementing appropriate materials, methods/techniques, and writing activities in Turkish lessons can be effective in the process of improving an individual's writing. Therefore, students' writing skills should be developed, and students should be supported with practical studies in this direction. The aim of this study is to examine the effect of the discussion method, applied in the context of children's books, on fourth grade primary school students' writing skills, writing attitudes and motivation. The study group of the research consists of fourth grade primary school students (n=18). In this study, a mixed method was used, in which quantitative and qualitative approaches were used together. Within the scope of quantitative research approaches, the single-group pretest-posttest experimental design was selected, and within the scope of qualitative research approaches, the case study and document review methods were chosen. In the quantitative dimension of the study, the 6+1 Analytical Writing and Evaluation Scale, Writing Attitude Scale and Writing Motivation Scale were used. In the qualitative dimension of the study, students were interviewed, and their pieces of writing were examined as documents. In this study, the aim was for the quantitative and qualitative data to support each other, and therefore, the study was conducted with a mixed method. In this study, it was concluded that there was a significant difference between the pre- and post-implementation scores obtained by the students in the 6+1 Analytical Writing and Evaluation Scale in favour of the posttest score. Based on the analysis results, it can be stated that the discussion method applied in the context of children's books was effective in improving primary school students' writing skills. When the total scores obtained by the students for their pieces of writing were evaluated, it was concluded that they generally obtained the lowest scores for the ideas and sentence fluency criteria and the highest scores for the word choice criterion. When the students' writing texts were examined, it was seen that they had difficulty in finding ideas and writing sentences fluently, but that they performed well in terms of choosing words. In this study, 10 different discussion techniques were used, and it was concluded that the discussion method was effective in improving students' writing skills. It was observed that students obtained the highest writing scores in the weeks when group activities involving two or more people were conducted in cooperation with their peers, and when discussion techniques were applied in which they actively participated (“aquarium”and“buzz 22”). In addition, it was observed that students obtained the lowest writing scores in the weeks when a specific group participated as speakers and the remaining students participated as listeners, and when discussion techniques were applied that were more informative than participatory (panels, symposiums, and conferences). However, it was concluded that the discussion method had no effect on students' writing attitudes and motivation. Based on students' views on the optional writing activity included in the motivation scale, it was seen that they mostly stated that they wanted to“write a play”before and after the implementation. However, it was observed that optional writing choices varied in type in the final interview and that new ideas were added, such as“taking lesson notes”,“preparing a list”,“writing a story”,“writing a letter”,“writing a message”, or“taking notes”. According to the students' statements in the interviews that were conducted, it was seen that the number of students writing something at home increased. When the differences between the books students read and the pieces they wrote were examined, it was observed that these differences increased, and therefore, the use of the discussion method can be given as the reason for this difference in students' pieces of writing. As a result of the implementation, a change was observed in the writer profiles of the students. When this change was examined, it was seen that the number of students who considered themselves to be good writers also increased. It was observed that students stated that the course that improved their writing the most was the Turkish language course. It is recommended that writing skills be handled in a process-based manner, developed using different methods and techniques, and developed under the guidance of the teacher.