An assessment of political fair representation in Ankara Metropolitan Municipal Council
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde temsilde siyasi adalet değerlendirilmesi
- Tez No: 647859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Temsili demokrasilerde, seçimler sonucunda oluşan meclislerde temsil en önemli hususlardan birisidir. Özellikle halka en yakın idari birimler olan belediye meclislerinde farklı düşünceler olabildiğince seçim sonuçlarıyla paralel temsil edilmelidir. Bundan dolayı temsilde siyasi adalet önemli bir noktadır. Bu tez, 1963-2019 yılları arasında yapılan yerel seçimleri analiz ederek Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki temsilde siyasi adaleti incelemektedir. Çalışma kapsamında, tarihsel olarak bu meclisteki temsilde siyasi adaletin ne kadar orantılı olduğu, bu seviyeyi nelerin etkilediği ve temsilde siyasi adaletin nasıl geliştirilebileceği değerlendirilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ile ilgili yasal gelişmeler ve bunların seçim sonuçlarına etkisi de bu bağlamda analiz edilmektedir. Bunun yanında Ankara İl Genel Meclisi'nin 1963'ten 1984'e kadar olan seçimleri de eksik / aşkın temsil açısından incelenmektedir. Ayrıca, Londra, Paris ve Berlin'deki yerel meclislerdeki temsilde siyasi adalet ile karşılaştırmalar yapılmaktadır. Tüm bu incelemeler sonucunda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin temsilde siyasi adalet bakımından eksiklerinin olduğu sonucuna ulaşılmış ve geliştirilmesi üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In representative democracies, representation in the councils formed as a result of elections is one of the indispensible elements. In municipal councils, which are the closest administrative units to the public, different opinions should be represented in parallel with the election results as much as possible. Therefore, political fair representation is an important issue in representation. This thesis examines the degree of political fair representation in Ankara Metropolitan Municipal Council by analyzing several local elections that took place between 1963-2019. As a result of this examination, historically, how proportional this council's political representation is; what affects the degree of political fair representation, and how it can be improved are evaluated. In this context, the study also analyzes the legal developments related to local governments in Ankara and their effects on the election results. Furthermore, the elections of the Ankara Provincial General Council from 1963 to 1984 are also examined in terms of over / under-representation. In addition, comparisons are made with the political fair representation in the local councils in London, Paris, and Berlin. It was concluded that Ankara Metropolitan Municipal Council had deficiencies in terms of political fair representation, and recommendations were made.