Hemşirelerin cerrahi alan enfeksiyonunun önlenmesine ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and practices of the nurses on preventing surgical site infections
- Tez No: 647871
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma hemşirelerin cerrahi alan enfeksiyonunun önlenmesine ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma 2019 yılının Ekim ve Aralık aylarında İstanbul'da özel bir sağlık grubu hastanesinde çalışan 306 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgiler Formu, Hemşirelerin Cerrahi Alan Enfeksiyonunu Önlemeye Yönelik Bilgi ve Hemşirelerin Cerrahi Alan Enfeksiyonunu Önlemeye Yönelik Uygulama formu ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programında analiz edildi, verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi kullanılarak farklılık olan sonuçlarda farklılığı belirleyebilmek için ise çoklu Spearman korelasyon analizi yapıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %19,6'sı erkek, % 80,4'ü kadındır. Hemşirelerin yaş ortalaması 25,96±3,66 olarak hesaplandı ve %81,9'unun lisans, %11,4'ünün ön lisans, %4,9'unun lise, %2'sinin yüksek lisans mezunu olduğu tespit edildi. Araştırmanın sonucunda bilgi puanı zayıf olanlar %4,9 yüksek olanlar %95,1; uygulama puanı zayıf olanlar %16,3 uygulama puanı yüksek olanlar %83,7 olarak belirlendi. Hemşirelerin bilgi ve uygulama puanı arasındaki ilişki değerlendirildğinde ise istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü ve orta düzey bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the knowledge and practices of nurses on the prevention of surgical site infection. This descriptive study was carried out with 306 nurses working in a private health group hospital in Istanbul in October and December 2019. The data of the research were collected with the Demographic Data Form, Nurses 'Knowledge Level for Preventing Surgical Infection and Nurses' Level of Practice for Preventing Surgical Infection. The data obtained in the study were analyzed in SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 25.0 program, and in the analysis of the data, multiple Spearman correlation analysis was performed to determine the difference in the results that differed using Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test. 19.6% of the nurses participating in the study are male and 80.4% are female. The average age of the nurses was calculated as 25.96 ± 3.66 and it was determined that 81.9% were undergraduate, 11.4% were associate degree, 4.9% were high school and 2% were graduates.