A longue durée and comprehensive perspective on the great depression of 1873
1873 büyük buhranı üzerine uzun dönemli (longue durée) ve kapsamlı bir bakış açısı
  1. Tez No: 647872
  2. Yazar: CAN DENİZ TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, kapitalizmin 2008'den beri devam eden uzun krizi sırasında yazıldı. Tezin amacı, krize Braudel'in uzun dönem kavramına dayanan farklı bir perspektiften bakmaktır. Krizin uzun bir dönem içinde değerlendirilmesi, küresel bağlamda düşünülmesi ve diğer krizlerin incelenmesi, bakış açımızı genişletebilir ve krizi kavrayışımıza katkı sağlayabilir. Bu amaçlarla tezde; 1873-1896 krizi inceleniyor, bu krizin sonuçlarına iktisat tarihi ve politik iktisat perspektiflerinden bakılıyor ve son olarak içinde yaşadığımız krizin gelişimi incelenip, 1873-1896 kriziyle karşılaştırılıyor. 1873-1896 krizi, ABD hegemonyasının temellerinin atıldığı ve kapitalist sistemin etkileri bugüne kadar devam eden radikal dönüşümler geçirdiği kriz olduğu için büyük önem taşıyor. Başka bir deyişle 1873 krizi bir longue durée (uzun dönem)'nin başlangıç noktasıdır ve biz büyük olasılıkla bu uzun dönemin son yıllarına 2008 kriziyle tanık olmaktayız.
Özet (Çeviri)
The thesis was written during the long crisis of capitalism which has been on the air since 2008. The aim is to shed light on this crisis from a different perspective grounded in Braudel's long duration. Evaluating the crisis within a long period of time, placing it in the global context as well as examining other crises, can widen our perspective and contribute to our understanding about the crisis. Based on these objectives, this thesis examines the 1873-1896 crisis and evaluates its consequences from the perspectives of economic history and political economy. Finally, the thesis investigates the recent crisis and compares it with the one in 1873-1896. The 1873-1896 crisis is particularly important because it is the crisis upon which the foundations of the US hegemony were laid. It wrought radical transformations upon the capitalist system, and the effects of transformations have continued until today. In another words, the crisis of 1873 is the starting point of a longue durée (long duration), and probably we are witnessing the last years of this long duration with the 2008 crisis.