Acil serviste akut iskemik inme tanısı konulan hastaların risk faktörleri ile bilateral karotis arterlerin ultrasonografik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors and ultrasoundographic measurements of bilateral carotic arteries of patients with A diagnosis of acute ischemic stroke in the emergency department
  1. Tez No: 647948
  2. Yazar: MURAT POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Akut inme tedavisindeki gelişmelere rağmen, inme nedenli ölümler halen birçok ülkede 3. sırada yer almaktadır. İnmeye bağlı sakatlıklar ise büyük ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu durumda inme risk faktörlerinin epidemiyolojik çalışmalarla belirlenmesi ve önlenmesi önem kazanmaktadır. Risk faktörlerinin, relatif riskinin hesaplanmasının yanı sıra, bu faktörlerin toplumdaki prevelanslarının da bilinmesi, özellikle toplum sağlığı ve ülke ekonomisi açısından önemlidir. Sonuçta; bireysel olarak ele alındığında, risk faktörlerinin başta yaş olmak üzere diğer risk faktörleri ile etkileşimleri, toplum sağlığı açısından da prevalansları göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Çalışmamızda acil servisimize başvurup iskemik inme tanısı konulan hastaların değiştirilebilir ve değiştirilemeyen risk faktörleri ile vasküler yapıların ultrasonografik olarak ölçümü ile elde edilen değerlerin birbiri ile ilişkilerini prospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Elde edilen bu değerlerin risk faktörlerine göre tutulan damar yapısını ve morbidite/mortaliteye etkilerini ortaya koymayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 18 yaş üzerinde olup akut iskemik inme tanısı konulan kendisi veya yakınından onam alınan hastalar üzerinde yapılmıştır. Çalışma esnasında hastaların rutin hemogram, biyokimya, koagülasyon ve venöz kan gazı parametreleri ile geliş Glaskow Koma Skoru(GKS), sistolik ve diyastolik kan basınçları, nabız değerleri, EKG ritimleri, şikayetlerinin süreleri kayıt altına alındıktan sonra hastalar risk faktörlerine göre sınıflandırılmıştır. Hastalar risk faktörlerine göre sınıflandırıldıktan sonra tetkik ve tedavi süresinde herhangi bir aksamaya sebep olmayacak şekilde bilateral ana ve internal karotis arterlerin ultrasonografik ölçümleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bu değerler ile değiştirilebilir ve değiştirilemeyen risk faktörleri kıyaslanmıştır. Hastaların elde edilen bu verileri ile TOAST sınıflamasına göre tutulan damar yapıları karşılaştırılmıştır. Tüm bu elde edilen parametrelerin morbidite/mortalite üzerine etkileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Veriler SPSS programına veri girişi yapıldıktan sonra görsel(histogram) ve analitik(Kolmogorov-Smirnov testi ve Shapiro-Wilktest) verilerin normal dağılıp dağılmadığı kontrol edildi. Normal dağılan parametrelerin ikili karşılaştırılmasında Student-T testi, normal dağılmayan veriler Mann-Whitney U testi, kategorik veriler ChiSquare test veya Fisher Exact test ile karşılaştırıldı. TOAST sınıflamasına göre olan grupların karşılaştırılmasında normal dağılan veriler OneWayAnova, normal dağılmayan verilerKruskal-Wallis testiile karşılaştırılmıştır. Gerektiğinde Post-Hoc analizleri Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı ve bonferroni düzeltmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Despite advances in acute stroke treatment, deaths from stroke still rank 3rd in many countries. Injuries due to stroke cause great economic losses. In this case, it becomes important to determine and prevent stroke risk factors with epidemiological studies. In addition to calculating the relative risk of risk factors, it is important to know the prevalence of these factors in the society, especially for public health and the country's economy. After all; When considered individually, the interactions of risk factors with other risk factors, especially age, should be evaluated considering their prevalence in terms of public health. In our study, we aimed to prospectively evaluate the interrelationships between changeable and unchangeable risk factors and the values obtained by ultrasonographic measurement of vascular structures in patients who were diagnosed with ischemic stroke in our emergency department. We aimed to reveal the effects of these values on the vascular structure involved according to risk factors and on morbidity / mortality. MATERIALS AND METHODS: Our study was conducted on patients over 18 years of age who were diagnosed with acute ischemic stroke and whose consent was obtained from him or his relatives. During the study, routine hemogram, biochemistry, coagulation and venous blood gas parameters were recorded, as well as the arrival Glaskow Coma Score (GCS), systolic and diastolic blood pressures, pulse values, ECG rhythms, and the duration of complaints, and then the patients were classified according to risk factors. After the patients were classified according to risk factors, ultrasonographic measurements of bilateral main and internal carotid arteries were evaluated without causing any disruption in the examination and treatment period. With these values, changeable and unchangeable risk factors were compared. These data obtained from the patients were compared with the vascular structures retained according to the TOAST classification. The effects of all these obtained parameters on morbidity / mortality were tried to be revealed. After the data was entered into the SPSS program, it was checked whether the visual (histogram) and analytical (Kolmogorov-Smirnov test and Shapiro-Wilktest) data were normally distributed. In paired comparison of normally distributed parameters, Student-T test, non-normally distributed data were compared with Mann-Whitney U test, categorical data with ChiSquare test or Fisher Exact test. In the comparison of the groups according to TOAST classification, normally distributed data were compared with OneWayAnova and non-normally distributed data was compared with Kruskal-Wallis test. Post-Hoc analyzes were compared with the Mann Whitney U test when necessary, and bonferroni correction was made.