Impact of foreign direct investment on the growth of emergi̇ng economy Mauri̇tani̇a
Doğrudan dış yatırımın gelişmekte olan ülke ekonomisine etkisi Moritanya
  1. Tez No: 589543
  2. Yazar: ELMOKHTAR SALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELHA ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mauritania Afrika da Sahra altı bölgede yerleşik dört milyon nüfusu olan Bu tez, doğrudan yabancı yatırımların Moritanya'daki ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Uluslararası Para Fonu, (Fon, 1977), DYY'yi yatırımcının amacı dışında bir ekonomide faaliyet gösteren bir işletmede kalıcı bir faiz elde etmek için yapılan bir yatırım olarak tanımlar; yatırımcının amacı işletme yönetiminde etkili bir sese sahip olmaktır. .Doğrudan yabancı yatırım, uluslararası ekonomik entegrasyon için kilit bir faktördür. Doğru politika çerçevesiyle DYY, finansal istikrar sağlayabilir, ekonomik kalkınmayı teşvik edebilir ve toplumların refahını artırabilir.Gelişmekte olan ülkeler, gelişmekte olan ekonomiler ve geçiş halindeki ülkeler, doğrudan yabancı yatırımları ekonomik gelişme ve modernleşme, gelir artışı ve istihdam kaynağı olarak görmeye başlamıştır. Ülkeler DYY rejimlerini serbestleştirdiler ve yatırım çekmek için başka politikalar izlediler. Yabancı ekonominin iç ekonomideki faydalarını en üst düzeye çıkarmak için iç politikaların en iyi nasıl izlenebileceği konusunu ele aldılar. Doğrudan Yabancı Yatırım için yapılan çalışma, doğrudan yabancı yatırımın makroekonomik büyüme ve diğer refah artırıcı süreçler üzerindeki genel etkisine ve bu faydaların etkili olacağı kanallara odaklanarak, ikinci konuya ışık tutmaya çalışmaktadır (OECD, 2002). .Araştırmada, problemin özel olarak tanımlandığı ve araştırmacının problemle ilgili olarak cevaplayacakları belli bir konu olduğu zaman kullanılan tanımlayıcı araştırma tasarımı kullanılmıştır. İkincil veriler 1997 ile 2017 arasındaki dönem için toplanmıştır.DYY verileri, Moritanya Veritabanlarının merkez bankasından, dünya periyodik ve ekonomik anket raporları ve web siteleri, hazine periyodik mali raporları ve süreli yayınlarından, Ulusal İstatistik Bürosu-periyodik ekonomik anket ve görünüm raporlarından ve Uluslararası Para Fonu (IMF) döneminden toplanmıştır. ve son 20 yıldaki Dünya Bankası Verilerinden ekonomik büyüme verisi toplanırken ekonomik anket raporları ve web siteleri. 1997 yılında açıklayıcı istatistikler (ortalama ve standart sapma) ve korelasyon ile elde edilen verilerin analizinde Microsoft excels paketi kullanılmıştır. değişkenler arasındaki ilişkiyi açıklamak için çoklu doğrusal regresyon modeli yerleştirildi. Bulgular tablo ve grafiklerde sunuldu. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), DYY, Enflasyon Oranı ve Dış Borç için Pearson korelasyonu zayıf bir negatif ilişkiyle sonuçlandı. Bu bulgular, DYY'nin Moritanya ekonomik büyümesine getirdiği küçük bir etkinin olduğu sonucuna yol açmıştır. Moritanya hükümeti, doğrudan yabancı yatırım gibi yerel şirketler üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için aynı şeyi yönetirken, aynı zamanda daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekmeyi hedefleyen politikaları benimsemelidir. küçük bir ülkedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of foreign direct investments on economic growth in Mauritania. International Monetary Fund defines FDI as investment that is made to acquire a lasting interest in an enterprise operating in an economy other than that of the investor, the investor's purpose being to have an effective voice in the management of the enterprise. Foreign direct investment is a key driver of international economic integration. With the right policy framework, FDI can provide financial stability, promote economic development and enhance the well-being of societies. Developing countries, small economies consider foreign direct investment as a source of economic development and modernization, income growth and employment. Following Washing consensus, many of the countries have liberalized their capital movement regimes and followed foreign direct investment incentives policies to attract foreign investment. They have addressed the issue of how best to pursue domestic policies to maximize the benefits of foreign presence in the domestic economy. The study Foreign Direct Investment for Development attempts primarily to shed light on the second issue, by focusing on the overall effect of FDI on macroeconomic growth and other welfare-enhancing processes, and on the channels through which these benefits take effect. The study used descriptive research design which is used when the problem has been specifically defined and where the researcher has certain issue to be described by the respondents about the problem. Secondary data was collected for the period between 1997 and 2017. Data of FDI was collected from central bank of Mauritania Databases, the world periodical and economic survey reports and websites, the Treasury periodical financial reports and periodicals, National Bureau of Statistics-the periodical economic survey and outlook reports and International Monetary Fund (IMF) periodical and economic survey reports and websites while economic growth data was captured from the World Bank Data for the last 20 years, 1997- 2017. Microsoft excels package was used to analyze the data to obtain the descriptive statistics (mean and standard deviation) and correlation and multiple linear regression model fitted to explain the relationship between variables. The Pearson correlation was computed for Gross Domestic Product (GDP), FDI, Inflation Rate and Foreign Debt resulting in a weak negative relationship. These findings have led to the conclusion that there is a small impact brought by FDI to Mauritania economic growth. The Mauritania government should embrace policies that aim to attract more FDI while micromanaging the same to avoid the negative impact of FDI on local firms such as crowding out.