Late Ottoman modernization in jurisprudence: Reassessing the approach to the Islamic tradition of fiqh (1908-1915)
Geç dönem Osmanlıda hukuk modernleşmesi: Fıkha yaklaşımların yeniden değerlendirilmesi (1908-1915)
  1. Tez No: 647958
  2. Yazar: SİMGE ZOBU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİKA AKİLE ZORLU DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı Geç Dönem Osmanlı Modernleşmesini 1908 ve 1915 yılları arasında sınırlı sayıdaki ulemanın fıkıh algısındaki değişimler üzerinden algılamaktır. Dolayısıyla bu tez temel olarak II. Meşrutiyet sonrasında değişen hukuk algısını, bunu doğuran sebepleri ve bu algısal değişime paralel olarak değişen fıkıh algısının ulema tarafından nasıl bir çerçevede ve hangi kavramlar kullanılarak yorumlandığını tartışacaktır. Konu ve içerik olarak sınırlı olan bu çalışma, iki boyutlu bir yaklaşımı benimseyerek ilk olarak İkinci Meşrutiyet Döneminde yaşayan sınırlı sayıda incelenen ulemanın kullandığı örf, maslahat, istihsan, istislah, gibi fıkhın temelini oluşturan kavramları değişim argümanı içerisinde nasıl bir okumaya tabi tuttuklarını göstermeye çalışacaktır. İkinci olarak, bu tez ulemanın yürüttüğü fıkıh tartışmaları ışığında aynı zamanda fıkıh ve hukuk olarak algılanan iki alanda kimin salahiyeti haiz olduğunu dair dile getirilen fikirleri de tartışacaktır. Bu eksende yürütülen tartışmaların bir boyutu da modern hukuk algısıyla birlikte fıkhın modern hukuka göre kapsayıcılığının da tartışılmasıdır. Tez çerçevesince ele alınan ulemanın tartışmalarında fıkhın muhteviyat olarak kapsayıcılığı da içtihad tartışmaları içerisinde vurgulanmıştır. Çalışma boyunca incelemeye tabii tutulan ulemanın söylemleri ışığında, modern anlamda hukukun fıkıh algısı üzerinde getirdiği değişim, fıkhı tamamen göz ardı etmekten ziyade onu yeniden yorumlamıştır. Bir başka ifadeyle, ulema fıkhın yeterliliğini kanıtlama çabası içerisinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehend late Ottoman Modernization by focusing on the analysis of the approaches and discourses, argued by the limited circle of the ulema, on the Islamic tradition of fıqh between the years 1908 and 1915. The scope of this study is bounded by how the ulema problematized the Islamic tradition of fıqh, and how they reinterpreted its concepts, such as örf, maslahat, istislah, istihsan, during the Second Constitutional Era, in which the idea of law began to be transformed. Within the context of the Islamic tradition of fıqh, the transformation in the way fıqh was approached and how it impacted the intellectual climate will be the main focus of attention throughout the thesis to make sense of the wisdom of the Ottoman legal experience of post-Second Constitutional Revolution. The new conception of fıqh of the ulema also resulted in the reassessment of the capacity of making law, the capacity of interpreting law, and of those that were entitled to the right of having a say in legal and religious matters, as well as the determination of the boundaries of this authority. This study will also dwell upon to discuss the comprehensiveness of fıqh in contrast to the modern sense of law. Accordingly, discourses of the ulema analyzed throughout the thesis, tell us that the modern sense of law brought a new perception of fıqh without disregarding it. Hence, what the ulema intended was to prove the adequacy of fıqh.