A ve B kişilik tiplerine göre çalışanların performans algılarındaki farklılık analizi
Analysis of difference in performance perception of employees according to A and B personality types
- Tez No: 647959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı sahip olunan kişilik özellikleri (A tipi kişilik ve B tipi kişilik) ile performans algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç kapsamında 271 idari personele anket uygulanmıştır. Anket formu, demografik özellikler, A tipi/B tipi kişilik ölçeği ve performans değerlendirme ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmada verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 paket programı kullanılmış olup verilerin analizinde betimleyici istatistikler, faktör analizi, Mann-Whitney U ve Kruskal- Wallis analiz teknikleri kullanılmıştır. Yapılan faktör analizinde ölçeklerin üç boyutlu olduğu görülmüştür. A tipi ve B tipi kişilik özelliklerine sahip bireylerin algıladıkları performansın istatistiksel olarak farklılaşmadığı, bireylerin demografik bilgilerine göre (cinsiyet, yaş Karabük Üniversitesi'nde çalışma süresi, eğitim ve iş hayatında bulunma süresi) algıladıkları performansın farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between personality traits (type A and type B personality) and perception of performance. For this purpose, a questionnaire was applied to 271 administrative personnel. The questionnaire form consists of three parts: demographic characteristics, type A / type B personality scale and performance evaluation scale. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 package program was used for the analysis of the data while descriptive statistics, factor analysis, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis analysis techniques were used in the analysis of the data. In the factor analysis, it was seen that the scales were three-dimensional. It was observed that the perceived performance of individuals with type A and type B personality traits does not differ statistically, and the perceived performance does not differ according to the demographic information of the individuals (gender, age, duration of education and working life at Karabük University).