Muhasebe meslek mensuplarının çevre muhasebesi algısı: Karaman ili örneği
Perception of accounting professionals on environmental accounting: The case of Karaman province
  1. Tez No: 647985
  2. Yazar: GÜLPINAR KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Teknolojik gelişmeler, dünya nüfusunun hızla artması, serbest piyasa modelinin oluşturduğu aşırı rekabet koşulları, sürekli ürün geliştirme ve yenileme, istihdamı arttırma, toplumun aşırı tüketime yönlendirilmesi, savaşlar, kazalar ve benzeri olaylar beraberinde bir takım çevre sorunlarını da getirmiştir. Çevre kirliliklerine çözüm bulabilme adına yapılan yasal ve idari düzenlemelerin işletme yönetimi ve dolayısıyla işletme fonksiyonları üzerine de etkisi söz konusudur. Günümüzde çevre tahribatını ağırlıklı olarak işletmeler yapmaktadır. Doğal kaynakları sınırlı bir dünyada sınırsız büyüme arzusu taşıyan işletmelerin, gelişen çevre bilincinin etkisi ile çevre konularında daha da duyarlı hareket etmek zorunda kaldıkları görülmektedir. Özellikle işletme faaliyet ve üretimlerinin doğaya uyumlu olması uluslararası ticarette ön şartlardan biri haline gelmektedir. Çevreyi dikkate almadan faaliyetlerini sürdüren işletmelerin, uzun vadede, pazar paylarının azalması, yasal yaptırımlar ve finansal tazminatlar gibi durumlarla karşı karşıya kalıp zor durumda kalabilmeleri mümkündür. İşte bu sebeple işletmelerin yapacakları çevresel yatırımlar ve fedakarlıkların kaydını tutabilme adına çevre muhasebesi gereklidir. Çevre kirliliklerinin insanların geleceklerini tehdit etmeye başlaması, çevre sorunlarının insanların odak noktası haline gelmesine, insanlarda çevre bilinci oluşmasına ve iktisat, hukuk, tıp, muhasebe vb. birçok bilim dallarının çevre kirliliklerini önleyebilme adına çalışmalara başlamasına sebep olmuştur. Muhasebe biliminin çevre sorunları için gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar Çevre Muhasebesi kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, çevre kavramı, çevre kirlilikleri ve kirliliklerin neden olduğu sorunlar ile yapılabilecek çalışmaları ortaya koyarak, çevre muhasebesinin gerekliliğini gözler önüne serip, bu noktada muhasebe meslek mensuplarının konuya dair algılarının ölçülmesi ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Technological developments, rapid growth of the world population, extreme competition conditions created by the free market model, continuous product development and renewal, increasing employment, directing the society to excessive consumption, wars, accidents and similar events brought along some environmental problems. Legal and administrative arrangements made in order to find solutions to environmental pollution also have an impact on business management and hence business functions. Today, the environmental damage is mainly made by businesses. It is observed that the companies, which have a desire to grow unlimitedly in a world with limited natural resources, must act more sensitive in environmental issues with the effect of developing environmental awareness. Especially the harmonization of business activities and productions with nature is one of the prerequisites in international trade. Businesses that operate irrespective the environment issues may be in a difficult situation, as they may face legal sanctions and financial compensation. They may also experience market share loss in the long term. For this reason, environmental accounting is required in order to keep track of environmental investments and sacrifices that businesses will make. The fact that environmental pollution threatens the future of people has made this issue an important agenda. Scientists in many disciplines such as economics, law, medicine, and accounting are working to contribute to the solution of this problem. The studies carried out in the accounting discipline to prevent environmental problems have revealed the concept of Environmental Accounting. The purpose of this study is to show the concept of the environment and the studies that can be done against environmental pollution and the problems caused by pollution and to reveal the necessity of environmental accounting. At this point, the share of professional accountants is quite large. Therefore, measuring the knowledge of professional accountants on this subject is very important.