Bfm-2000 protokolü almış 8-14 yaş grubu akut lenfoblastik lösemili çocuklarda dikkat eksikliği
Attention deficit in children with acute lymphoblastic leukemia of 8-14 years old with bfm-2000 protocol
  1. Tez No: 648054
  2. Yazar: ÖMER AKÇAL
  3. Danışmanlar: UZMAN GÖNÜL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, ALL-BFM 2000 Protokolü ile tedavi edilen ve tedavisi tamamlanan ALL hastalarında dikkat eksikliği sıklığının saptanması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: BFM_2000 Protokolü ile tedavisi tamamlanan 8-14 yaş grubunda toplam 64 akut lenfoblastik lösemi hastası çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak da yine, aynı yaş grubunda olan toplam 30 sağlıklı çocuk çalışmaya alınmıştır. ALL hasta grubunun 36 'sı kız, 28 'i erkekti ve yaş ortalaması 10,63±2,06 idi. Kontrol grubunun ise, 21 'i kız, 9 'u erkekti ve yaş ortalaması 10,80±1,95 idi. Hasta ve kontrol grubu Benton Görsel Bellek Testi ile değerlendirildi. BULGULAR: ALL hastalarında dikkat eksikliği oranı %32 olarak saptandı. Kontrol grubunda ise %13 olarak saptandı. SONUÇ: Çalışmamızda, ALL hastalarında dikkat eksikliği sıklığı, kontrol grubuna göre yüksek olduğu belirtildi. Dikkat eksikliği olan ALL hastalarında; T ALL varlığı, BOS tutulumu, yüksek doz methotrexat alımı istatistiksel olarak anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study we aimed to determine the frequency of attention deficit in ALL patients who were treated with ALL-BFM 2000 protocol. MATERİALS AND METHODS: 64 ALL patients between ages of 8-14 years who were treated with ALL-BFM 2000 protocol and 30 healthy children between of ages 8-14 years were enrolled in to the study. There were 36 girls and 28 boys in the patient group and the median age was 10,63±2,06 . There were 21 girls and 9 boys in the control group and the median age was 10,80±1,95. Patient and control groups were assessed by the Benton Visuel Retention Test. RESULTS: The prevelance of attention deficit in patient group was found %32. And the prevelance of attention deficit in control group was found %13. CONCLUSIONS: İn this study indicated that, the prevelance of attention deficit in ALL patients were more than control groups. Accorrding to statistics of the study, İnfiltration of cerebrospinal fluid by acute leukemic cells; high dose of methotrexat; being TALL were risk for attention deficit among ALL patients.