Eşanlamlılık olgusu ve eşanlamlı kelimelerin Arapça öğretimindeki yeri
Investigating synonyms in teaching Arabic
  1. Tez No: 145128
  2. Yazar: ZAKİ ABOUELNASR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
m ÖZET Giriş, iki bölüm, sonuç ve ekten oluşan bu çalışmada Arapçada eşanlamlılık olgusu ele alınmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve alam açıklamışta". Birinci bölümde, Arapça ve diğer dillerdeki eşanlamlılık olgusu incelenmiştir. Bu bağlamda eşanlamlılığm tamım, dilde eşanlamlı kelimelerin bulunmasının sebepleri, eski ve çağdaş dilbilimciler ile yabancı dilbilimcilerin konu hakkındaki görüşleri incelenerek değerlendirilmiştir. Bölüm sonunda eski Arap dilinde sürekli kullanılan bir kısım eşanlamlı kelimeler verilmiştir. ikinci bölümde eşanlamlı kelimelerin Arapça öğretimindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Konu ile ilgili olark seçilen el-'Arabiyyetu Beyne Yedeyke, el- 'Arabiyyetu li'n-Nâşi'in, el-'Arabiyyetu li'1-Hayât, el-'Arabiyyetu'l-Mu'âsıra ve el- Kirâ'atu'l-Muyessera ders kitaplanndaki eşanlamlı kelime öğretimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bölüm sonunda, Arapça ders kitaplanndaki alıştırmalarda kullanılan eşanlamlı kelimelerin sayısı ile, bu kitaplarda sıkça yer alan eşanlamlı kelimeler verilmiştir. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlar ve buna ilişkin değerlendirmeler sonuç bölümünde belirtilmiştir. Ekte ise, Arap dilbilimcileri tarafından tesbit edilen, yaygın olarak kullanılan eşanlamlı kelimeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT This dissertation;“Investigating Synonyms In Teaching Arabic”inculudes an introduction, two chapters, conclusion and an appendix. In the introductory part, the importance of the subject, its aim and scope are presented. In chapter one, the synonymy in Arabic and other languages are examined and in this context, the synonymy in Arabic and other languages are defined and studied. Both the modern and ancient viwes of the philologists concerning the topic are also evaluated. At the end of the chapter, synonymys which are more frequently used in Arabic are cited. m chapter two, the role of synonymy in studying the Arabic Language is discussed. Furthermore, the teaching of synonymous words found in the course books such as;“ el-'Arabiyya Beyne Yadayk”“el-'Arabiyya li'1-Nasheen”,“el- 'Arabiyya li'1-Hayat”,“el-'Arabiyyatu'l-Mu'asira”, and“el-Qira'atu'1-Muyessera”are scrutinized in detail. At the end of the chapter the synonyms used in the exercises of the above- mentioned text books are listed. Evaluation, commentry and final remarks are presented in the conclusion part. Finally, at the appendix, the most conventional synonyms used widely by the Arab philolgists are also displayed.