Orta sınıfın görsel temsili
Visual representation of middle class
  1. Tez No: 648140
  2. Yazar: ALPER ELİTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZDAMAR AKARÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, sosyoloji ile güncel sanat arasında fotoğrafın görsel dili kullanılarak bir bağ kurulmuştur. Ortaya çıkan görsel temsiller, sosyolojinin kuramsal tanımlarının sanatçının öznel bakışıyla postmodern yorumudur. Sosyolojik açıdan tanımlanan“orta sınıf”ı temsil eden kavramlar tartışılmış, bu kavramlara uygun katılımcılar belirlenerek yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler ışığında, her bir katılımcıyı, dolayısıyla orta sınıfı betimleyecek kavramlar üzerinden görsel temsilleri oluşturulmuştur. Elde edilen görsel temsiller ile yeni orta sınıfın, bilimsel bir araştırmanın sonucu olarak değil, güncel sanatın dili ile kavramsal olarak ifade edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sociology and contemporary art is connected by the visual language of photography. The visual representations are the artist's subjective commentary of hypothetic sociological definitions in postmodern manner. The conception of middle class in sociology is discussed and semi- structured interviews are made with the identified participants. In the light of this information, every interviewee who is a representative of middle class is visualised by a work of art which delineates the conception. With the visual represantations, the new middle class is not identified as a scientific research but a form of contemporary art.