Representation of the lower class in iranian cinema
İran sinemasında alt sınıfın temsili
  1. Tez No: 939197
  2. Yazar: MINOO BONYADI BABAEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalısma, en önde gelen İranlı film yapımcılarından bazılarının ürettiği seçilmis İran filmlerinde alt sınıfın temsilini analiz etmektedir. Alt sınıfın temsilinde zaman içinde bir değisim olduğunu, sosyal kaygıları olan film yapımcıları tarafından üretilen son filmlerde, alt sınıfın kötümser bir bakıs açısıyla temsil edildiğini, yasam kosullarını iyilestirme umudu olmadan kültürel ve fiziksel olarak izole edildiğini savunmaktadır. İran'daki ekonomik ve sosyopolitik değisiklikler göz önüne alındığında, insanların yasam kosulları da etkilenmistir. Filmlerinin ana temalarından biri olarak yoksulluğu seçen film yapımcıları, toplumdaki gerçekliklerin yönlerini yansıtmaya çalısırken, seçilmis İran filmlerinde alt sınıfın temsilini analiz ederek, bu tez bu değisikliklerin yoksulların yasam kosullarını nasıl etkilediğini göstermeye çalısmaktadır. Bu amaçla, arastırmayı yürütmek için nitel bir yaklasım kullanılmıstır. İlk olarak, sınıf iliskilerinin ve mekanın yoksulları tasvir etmek için kullanılma biçimlerini belirlemek için tematik bir analiz yapılmıstır. İkinci olarak, alt sınıfın belirlenen temalar içinde görsel olarak nasıl temsil edildiğini göstermek için görsel bir analiz yapılmıstır. Yoksulların, fiziksel ve kültürel olarak izole olmalarının yanı sıra, daha eski temsillerden farklı olarak ahlaksız seçimler yapabilen ve yasamlarının vii geri kalanında yoksulluk çekmeye mahkûm, gelismis insanlar olarak temsil edildiği sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the representation of the lower class in the selected Iranian films produced by some of the most prominent Iranian filmmakers. It argues that there is a shift in the representation of the lower class throughout time in a way that, in recent films produced by filmmakers who have social concerns, they have been represented in a pessimistic point of view, showing them as culturally and physically isolated with no hope of improving their living circumstances. Considering the economic and sociopolitical changes in Iran, the living conditions of the people have also been affected. As the filmmakers who choose poverty as one of the main themes of their films try to reflect aspects of the realities in the society, by analyzing the representation of the lower class in selected Iranian films, this thesis attempts to show how these changes have affected the living conditions of the poor. To this end, a qualitative approach was used to carry out the research. First, a thematic analysis was done to identify the ways class relations and space have been used to portray the poor. Second, a visual analysis was carried out to illustrate how the lower class have been visually represented within the identified themes. It was concluded that besides being physically and culturally isolated, the poor are represented as sophisticated v people, who, unlike the older representations, can make immoral choices and are doomed to suffer from poverty for the rest of their lives.