Tip A aort diseksiyonu ameliyatı sonrası reintervention'a etki eden faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting reintervention after type A aortic dissection surgery
- Tez No: 718917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KADİROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Tip A aort diseksiyonu(TAAD) tanı anından itibaren mortalitesi yüksek bir hastalıktır. Artan bilgi, deneyim ve araştırmalar ile mortalite oranları düşmekte, sağ kalım oranları yükselmektedir. Artan sağ kalım oranları ile birlikte başarılı operasyonlara rağmen reintervention'a giden hastaların sonuçları paylaşılmaktadır. Hastalığın devam eden bir süreç olduğu genel kanı haline gelmiştir. İlk cerrahi prosedür ile reintervention arasındaki ilişki incelenmiş, primer intimal yırtık bölgesi, operasyon sonrası anevrizmal dilatasyon reintervention için önemli nedenler olarak paylaşılmıştır. Post operatif dönemde hastaların takiplerinin düzenlenmesi önemle vurgulanmaktadır. Çalışmamız TAAD tanısı ile opere edilen hastaların reintervention sonuçlarını paylaşmak ve reintervention'a neden olan faktörlerin incelenmesini amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tek merkezli retrospektif olarak planlanan çalışmamızda, Kasım 2010-Haziran 2021 tarihleri arasında Tip A aort diseksiyonu nedeniyle opere edilen hastalar alındı. Hastaların takipleriyle ile birlikte, reintervention yapılan ve yapılmayan hastalar karşılaştırıldı. Reintervention yapılan hastalar için sonuçlar ve reintervention'a neden olan faktörler demografik veriler, preoperatif, intraoperatif ve postoperatif değişkenler ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 142 hasta alınırken 110'u (%77,5) erkek, 32'si (%22,5) kadın cinsiyetinde idi. Hastaların yaş aralığı 18-82 arasında olup, ortalama yaş 52,2 ± 12,8 olarak görüldü. Hastaların %15,5'ine Reintervention yapıldı. Reintervention yapılan 22 hastanın 8'ine (%36,4) reoperasyon uygulanırken,14'üne (%63,6) torasik aort endovasküler tamir (TEVAR) işlemi uygulanmıştır. Reintervention yapılan hastaların 5'inde (%22,7) işlem sonrasında mortalite görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: Type A aortic dissection (TAAD) is a disease with high mortality from the moment of diagnosis. With the increasing knowledge, experience and research, mortality rates have started to decrase and survival rates have been increasing. The results of patients who went to reintervention despite successful operations with increased survival rates have been shown in international articles. It has been a general sense that the disease is on going process. The relationship between the first surgical procedure and reintervention have been examined, the primary intimal tear site, post operative aneurysmal dilatation have been shown as considerable reasons for reintervention. It is emphasized that the follow-up of patients in the postoperative period should be regulated. Our study aims to share the reintervention results of patients who have been operated with diagnosis of TAAD and to examine the factors that cause of reintervention. MATERIAL AND METHOD: In our single-center retrospective study, patients who were operated for TAAD between November 2010- June 2021 were included. Patients with and without reintervention were compared with follow-up of the patients. Results of patients underwent reintervention and factors causing reinvervention were compared with demographic data, preoperative, intraoperative and postoperative variables. RESULTS:142 patients were included in the study, 110 (%77,5) were male and 32 (%22,5) were female. The range of patients' age was between 18 and 82, with a mean age of 52,2 ± 12,8. Reoperation was performed in 8 (%36,4) of 22 patients with reintervention and thoracic aortic endovascular repair (TEVAR) was performed in 14 (%63,6). Post-procedure mortality was observed in 5 (%22,7) of the patients who underwent reintervention.