Yenidoğan kedi ve köpeklerde apgar skorlaması ve yavru yaşam oranlarının karşılaştırılması
Apgar scoring system and survival rates for newborn puppies and kittens
  1. Tez No: 898284
  2. Yazar: SELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU BAKİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada farklı ırklardaki kedi ve köpeklerin doğum gerçekleştikten sonra gösterdikleri fizyolojik ve davranışsal tepkiler incelenmiştir. Araştırmaya toplamda 26 anne (14 kedi ve 12 köpek) ve bunların 106 yavrusu (41 kedi, 65 köpek) dahil edilmiştir. Anne kediler 1-3 yaş, anne köpekler ise 1-4 yaş aralığında olup, kediler 4 farklı ırk, köpekler ise 7 farklı ırkta değerlendirilmiştir. Anneler ve yavrular, araştırmaya dahil edilmeden önce detaylı bir sağlık muayenesinden geçirilmiş ve genel sağlık durumları, vücut ağırlıkları, mevcut hastalık veya belirtileri olup olmadığı değerlendirilmiştir. Hamilelik süreci boyunca anneler yakından takip edilmiş ve doğum esnasında herhangi bir komplikasyon durumunun olup olmadığı kayıt altına alınmıştır. Doğum sürecinde normal doğum, güç doğum ve sezaryen doğum olmak üzere doğum şekilleri ve doğan yavrular kaydedilmiştir. Yenidoğan yavruların doğum sonrası ilk 10 dakika içinde genel sağlık durumları, kalp atış hızı, solunum hızı, refleksleri, hareketlilikleri, müköz membran renkleri, ağlama ve emme gibi parametreler incelenmiştir. Her bir yenidoğan yavrunun APGAR skoru, doğumdan sonraki ilk 10 dakika içinde belirlenmiştir. Toplanan veriler dikkatle kaydedilmiş ve istatistiki analizler için dijital veri tabanına aktarılmıştır. Yavru kedilerin %41,5'i sezaryenle, %19,5'i güç doğumla ve %39'u normal doğumla dünyaya gelmiştir. Yavru köpeklerin ise %23,1'i sezaryenle, %9,2'si güç doğumla ve %67,7'si normal doğumla dünyaya gelmiştir. Doğum şekline göre APGAR skorları değerlendirildiğinde, sezaryen doğum yapan kedilerin %35,7'sinde düşük, %50'sinde orta ve %14,3'ünde yüksek APGAR skoru görülmüştür. Güç doğum yapan kedilerin %30'unda düşük, %50'sinde orta ve %20'sinde yüksek APGAR skoru bulunmuştur. Normal doğum yapan kedilerin ise %10'unda düşük, %35'inde orta ve %55'inde yüksek APGAR skoru tespit edilmiştir. Köpeklerde sezaryen doğum yapanların %25'inde düşük, %40'ında orta ve %35'inde yüksek APGAR skoru kaydedilmiştir. Güç doğum yapan köpeklerin %15'inde düşük, %50'sinde orta ve %35'inde yüksek APGAR skoru bulunmuştur. Normal doğum yapan köpeklerin ise %5'inde düşük, %25'inde orta ve %70'inde yüksek APGAR skoru belirlenmiştir. Kedilerde ırklara göre yapılan bu karşılaştırmalarda solunum hızları ve kalp atım hızları ile ilgili anlamlı bir ilişki ve fark bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study examines the physiological and behavioral responses of different breeds of cats and dogs following birth. The research included a total of 26 mothers (14 cats and 12 dogs) and their 106 offspring (41 kittens and 65 puppies). Mother cats were aged 1-3 years, and mother dogs were aged 1-4 years, with cats evaluated in 4 different breeds and dogs in 7 different breeds. Before being included in the study, the mothers and their offspring underwent detailed health examinations to assess their general health status, body weight, and the presence of any existing diseases or symptoms. The mothers were closely monitored throughout the pregnancy, and any complications during birth were recorded. The birth process, including normal birth, dystocia, and cesarean section, and the newborns were documented. The general health status of the newborns within the first 10 minutes after birth was assessed, including heart rate, respiratory rate, reflexes, activity, mucous membrane color, crying, and sucking behavior. The APGAR score for each newborn was determined within the first 10 minutes after birth. The collected data were carefully recorded and transferred to a digital database for statistical analysis. Among the kittens, 41.5% were born via cesarean section, 19.5% via dystocia, and 39% via normal birth. Among the puppies, 23.1% were born via cesarean section, 9.2% via dystocia, and 67.7% via normal birth. When evaluated according to birth method, 35.7% of the kittens born via cesarean section had low APGAR scores, 50% had moderate scores, and 14.3% had high scores. Among kittens born via dystocia, 30% had low scores, 50% had moderate scores, and 20% had high scores. For kittens born via normal birth, 10% had low scores, 35% had moderate scores, and 55% had high scores. For puppies born via cesarean section, 25% had low APGAR scores, 40% had moderate scores, and 35% had high scores. Among puppies born via dystocia, 15% had low scores, 50% had moderate scores, and 35% had high scores. For puppies born via normal birth, 5% had low scores, 25% had moderate scores, and 70% had high scores. In comparisons according to breeds in cats, no significant relationship or difference was found regarding to respiratory rates and heart rates (p>0.05). However, in dogs, significant relationships and differences were found concerning respiratory rates and heart rates in comparisons made according to breeds (p0.05).