Siyasi, kültürel ve ekonomik politikalarıyla bir Gazneli Hükümdarı Sultan Mahmûd
Political, cultural and ekonoic polices with a Ghazni Governer the Sultan Mahmud
  1. Tez No: 648212
  2. Yazar: GÜLSERİ OKUDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Afganistan ve Hindistan'ın tarihi süreçlerinde büyük etkisi olan Gazneli Devleti, ortaçağ Türk-İslam devletlerinden biridir. Türk tarihinde Hindistan'a M.Ö. başlayan Türk akınları Gazneli Devleti'nde saltanat tahtına Sultan Gazneli Mahmud'un oturmasıyla ivme kazanmıştır. Sultan Mahmud, oluşturduğu siyasi ve askeri idare ile doğuda Hindistan'ın içlerine; batıda İran'a kadar geniş bir coğrafya üzerinde hâkimiyet kurmuştur. Gazneli Mahmud'un hükümdarlığı boyunca en iyi dönemlerini yaşayan Gazneli Devleti'nde hükümdar, idari, askeri, siyasi, ekonomik ve sosyo-politik pek çok alanda düzenlemeler yapmıştır. Küçük yaşlardan itibaren devlet işleri ile meşgul olan Gazneli Mahmud, tahta çıkmadan önce ve sonrasında politik- stratejik hamleleri ile başarılı bir hükümdar olacağının emarelerini göstermiştir. Sultan Gazneli Mahmud, hükümdarlığı boyunca aldığı kararlar ve devletin menfaatine yönelik adımlarla halkın ve devlet adamlarının sevgisini kazanarak merkezi idaresini güçlü tutmayı başarmıştır. Sultan Gazneli Mahmud, toplumsal, hukuksal, idari, askeri ve ekonomik her alanda yaptığı düzenlemeler ile Gazneli Devleti'nin hükümdarlığı boyunca parlak yıllarını yaşamasında büyük önem taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The Ghaznavids State, which had great influence in the historical processes of Afghanistan and India, It is one of the medieval Turkish-Islamic states. Turkish incursions has started into the India in B.C. When Sultan Mahmud of Ghaznavî ascended the throne the conquests of India increased. Sultan Mahmud, with his political and military administration, established dominance over a wide geography from the interior of India in the east to Iran in the West. During the reign of Mahmud of Ghaznavî, the ruler of Ghaznavid State, who lived his best periods, made arrangements in many areas of administrative, military, political, economic and socio-political. Preoccupied with state affairs from an early age, Ghaznavî Mahmud showed signs of becoming a successful ruler with his political - strategic moves before and after the throne. During his reign, Sultan Mahmud of Ghaznavî succeeded in keeping his central administration strong by winning the love of the people and statesmen through the decisions he took and steps towards the interests of the state. Sultan Mahmud of Ghaznavî, social, legal, administrative, military and economic arrangements made in all areas of the Ghaznavid State during his reign has been of great importance in living his bright years.