Müzelerde teknolojik uygulamaların benimsenme niyetinin genişletilmiş teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Investigation of the intention to adopt technological applications in museums with the extended technology acceptance model
- Tez No: 648220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN COŞKUN ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İşletme, Museology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müzeler de pazarlama stratejilerini sürekli güncellemekte ve geliştirmektedir. Müze pazarlaması aracılığıyla, bu teknolojik gelişim ve değişimlerin ziyaretçiler üzerinde olumlu etki yaratabilmesi adına stratejiler oluşturulmaktadır. Müzelerin teknolojik adaptasyonlarının sağlanmasıyla ana işlevlerini yerine getirmede daha çağdaş çözümler üretilip, ziyaretçiler için cazibe merkezleri oluşturulması kolaylaşacaktır. Bu çalışmanın amacı, müzelerde kullanılan teknolojilerin kullanıcılar (ziyaretçiler) tarafından benimsenme niyetinin genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli üzerinden incelemektir. Veriler yüz yüze anket yöntemiyle teknoloji kullanan bir müze olarak hizmet veren Türkiye'nin ilk dijital spor müzesi olan Beşiktaş JK Müzesi'nde Şubat-Mart 2020 aylarında toplanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi ile 271 kişiden toplanan veri analiz edilerek araştırmanın Teknoloji Kabul Modeli'nin müzeler bağlamında genişletilmiş halinin kullanımının literatüre katkı sağlaması hedeflenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, algılanan faydası yüksek olan teknolojik uygulamaların müzede davranışsal niyet, dolayısıyla davranış oluşturmada oldukça güçlü bir faktör oluşturduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte teknolojik gelişimlere paralel olarak müze pazarlamasında teknolojik uygulamaların kullanılmasına dair uygulayıcılara, profesyonellere ve yöneticilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, museums are constantly updating and developing their marketing strategies. Through museum marketing, strategies are created to enable these technological developments and changes to have a positive effect on visitors. By providing the technological adaptations of the museums, it will be easier to create more modern solutions and become attraction centers for visitors. The purpose of this study is to examine the intention to adopt technologies used in museums by users (visitors) through the extended Technology Acceptance Model. The data was collected using face to face survey method during February and March 2020 in Besiktas JK Museum which is Turkey's first digital sports museum.. Structural equation modeling aims to contribute to the literature by analyzing 271 data collected and expanding the Technology Acceptance Model of the research in the context of museums. In line with the results of the research, it has been proved that the technological practices with high perceived benefit constitute a behavioral intent in the museum and thus a very strong factor in creating behaviour. In addition to this, suggestions were given to practitioners, professionals and managers regarding the use of technological applications in museum marketing in parallel with technological developments.