Lifestyle migrants in Datça
Datça'daki yaşam biçimi göçmenleri
  1. Tez No: 648252
  2. Yazar: CEMRE ZEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA NEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde yaşam biçimi göçü literatürüne kuşak kavramını ekleyerek Türkiye'de son yıllarda artmaya başlayan ve 80 sonrası kuşağın bir parçası olan Datça'daki yaşam biçimi göçmenlerini inceliyorum.“Yaşam biçimi göçmeni”kategorisini Mannheim'in terminolojisinden yarararlanarak 80 sonrası kuşak içindeki“kuşak birimlerinden”biri olarak tanımlıyorum. İlk bölümde yaşam biçimi göçmeni kuşak birimine denk düşen kişilerin büyük şehirlerden Datça'ya göçme sebeplerini ve motivasyonlarını inceliyorum ve Datça'ya göçün rastlantısal olmadığını, aksine bunun Türkiye'deki modernite süreçlerine bir“cevap”olduğunu öne sürüyorum. Ardından bu göçmenlerin Datça'ya intibak ve Datça'da geçinme yollarını analiz ediyorum ve aynı kuşak birimini paylaşan yaşam biçimi göçmenlerinin Datça'da kendilerine bir hayat kurabilmeleri için sosyal ilişkilerini yeniden biçimlendirdiklerini ve büyük şehirlerde elde ettikleri kültürel sermayeleri etrafında sosyal ve ekonomik sermayelerini oluşturduklarını öne sürüyorum. Tezin son bölümünde ise bu kuşak biriminin Datça'nın soylulaşma sürecini ve kendi göç deneyimlerini nasıl yorumladıklarını ele alıyorum ve hem Datça'nın soylulaşma sürecine hem de kendi bireysel deneyimlerine eleştirel ve düşünümsel bir bakışları olduğunu ve Datça'yı bir öğrenme alanı olarak gördüklerini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I take a generational perspective towards lifestyle migration to understand the current internal migration flow among the post-80s generation from big cities to Datça, a coastal/seasonal town located in the Aegean region in Turkey. Taking“lifestyle migrants”as a generational unit according to Mannheim's terminology, I first describe the reasons and motivations for the post-80s generation to decide to migrate to Datça, arguing that the decision to leave big cities is not a random choice and should be understood as a response to their experience with and relationship to the modern in Turkey. I then transition to acclimatization processes and means of subsistence in Datça, and I argue that living in Datça requires establishment of symbolic and social boundaries, regulation of social relationships, and composition of social, symbolic, and economic capitals. Finally, I conclude by analyzing the gentrification and personal change aspects of these migrants' narratives, and I argue that lifestyle migrants are critical of the gentrification processes in Datça, and that they perceive Datça as a place to learn.