Women's life writing after the holocaust: Challenges and strategies
Kadınların holokost sonrası yaşam yazını: Zorluklar ve stratejiler
  1. Tez No: 648253
  2. Yazar: TUĞBA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez, Rena Kornreich-Gelissen'in Rena's Promise: A Story of Sisters in Auschwitz ve Livia Bitton-Jackson'ın I Have Lived a Thousand Years: Growing Up in the Holocaust başlıklı Holokost anı kitaplarının edebi analizi üzerinden bazı kadın Holokost hayatta kalanlarının kadın bakış açısını dışlayan ve gizleyen Holokost tarihi ve edebiyatının zorluklarına karşı geliştirmiş olabilecekleri yazma pratiklerine odaklanıyor. Bu anı kitaplarının anı sahiplerinin yazarlık durumları, kitapların edebi tonu ve kişisel Auschwitz deneyimleri etrafındaki ikincil temaları açısından farklılıkları olsa da öz temsiliyeti olabildiğince artırma ve özsel bilgiyi üretme yoluyla ortak bir vicdan ve söylemsel topluluklar yaratma amaçları, kadın Holokost yazınında önemli stratejiler olarak öne çıkıyor. Öz temsiliyete sadece kamusal söylemin etkisinde değil ama aynı zamanda öz temsiliyetin diğer kadınlarla ilişkisellik yoluyla inşasına bakan bu çalışma, kadın Holokost yazınının sadece toplumsal cinsiyet temelli deneyimlere tanıklık etmediğini, ayrıca kadınları şiddet ve aşağılama yoluyla hedef alan karanlık bir geçmişten sonra kadın bakış açısının görünürlük iddiası ve edebiyatta kimlik inşası için yardımcı olduğunu öne sürüyor. Bu iki anı kitabını içerik, tema ve söylem analiziyle incelediğim bu çalışmada, kadın Holokost yazınının önceden belirlenmiş ve kurallara bağlı özellikleri olmayabileceğine ve hem dönüşen hem dönüştürücü yapısının sorgulanabileceğine dair bir tartışma açmayı amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the writing practices of some female Holocaust survivors as the strategies against the challenges in Holocaust history and literature which exclude and efface the women's perspective, through the literary analysis of two Holocaust memoirs, Rena's Promise: A Story of Sisters in Auschwitz by Rena Kornreich-Gelissen and I Have Lived a Thousand Years: Growing Up in the Holocaust by Livia Bitton-Jackson. Despite the differences in these memoirs regarding the memoirists' authorship status, memoirs' literary tone and minor themes revolving around the personal Auschwitz experiences, their similarities in terms of maximizing the self-representation and producing self-knowledge with motivation and aim to organize a shared consciousness and discursive communities after the Holocaust become prominent as the various strategies in Holocaust writing. By looking at the self-representation in these memoirs not only under the influence of public discourse but also constructed in connectedness to other women and the use of the opportunities of historical and literary writing practices, this study offers that women's Holocaust writing does not only bear witness to the gender-related atrocities but also claims the visibility of women's perspective and helps women construct their identities in literature after a dark past targeting women with violence and humiliation. By making content, thematic and discourse analysis over these two memoirs, through this study, I aim to open a discussion on women's Holocaust writing which might not have pre-determined and rule-bound features and which might be questioned whether it is transforming and transformed.