Yordan Yovkov'un öykülerinde Türkler
  1. Tez No: 51720
  2. Yazar: ZEYNEP ZAFER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEMAN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
- ZAFER, Zeynep 'Yordan Yovkov'un Öykülerinde Türkler" Yüksek Lisans Tezi; / Danışman: Doç. Dr. Leman Ergenç/, XVIII / 126 sf. Ivan Vazov ve Elin Pelin'le birlikte, Bulglar edebiyatında kısa öykü türü nün ilk ustalarından olan Yordan Yovkov 1880 yılında Jeravna'da doğdu. Yovkov Sofya'da Lise öğrenimi gördükten sonra, Dobruca'da hem öğretmen lik yaptı hem de yaşadı. Yazar Türkler arasında, Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrendi. 1912-1918 yıllan arasında patlak veren Balkan savaşlarında ve I. Dünya savaşında Yovkov subay ve savaş muhabiri olarak görev yaptı. Bu dö nemde düzyazı alanında başarılı bir grafik çizerken, Türk kültürüne de ya pıtlarında ilk kez yer verdi. Bazı olaylara gösterdiği gerçekçi yaklaşım ve Türklere duyduğu sempati sayesinde Yovkov, o dönemde yaygın olan aşırı milliyetçi düşüncelerinden kurtuldu ve okuyucularının karşısına hümanist bir yazar olarak çıktı. Olgunluk döneminde yazar çok sayıda Türk kahraman i yarattı. Türklerle olan ilişkileri sırasında Türk dünyasını ve kültürünü öyle iyi tanıdı ki zenginlik, karmaşıklık ve gerçekçilik açısından betimlediği Türk karakterlerle bu konuda Türk yazarlar kapar usta olduğunu kanıtladı. Yov kov'un betimlediği Türk karakterler en şiirsel, en insancıl ve en bilge kahra manları arasında yer almaktadır. Bu kahramanlar iyiliğe ve sanata büyük önem vermekte, güzelliğe, yiğitliğe ve cesarete tapmaktadırlar. Yovkov'un ak- sakallı yaşlı kahramanları açgözlülüğe ve bayağılıktan nefret etmekte, genç kahramanları aşk ve anne sevgisi adına yaşamlarını, özgürlüklerini feda et mekte, genç Türk kadınları duygularıyla isteklerine göre hareket ederek to plumda yeni davranış kuralları yaratmakta, anneleri ise yalnızca oğullan 123.için yaşamaktadırlar. Türklerle ilgili öykülerinde Yovkov hem romantik hem de gerçekçi bir yazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yarattığı bilge Türkler gibi Yovkov da geçmişe özlem duymaktadır. Ebedi insan özelliklerini bulduğu için, bazen geçmişi idealize etmektedir. Yovkov 1878 yılından sonraki döne mi betimlerken, gerçeğe bağlı kalmıştır. Bunu yarattığı kahramanların proto tiplerinden ve öykülerinde gerçek olaylara, zorunlu göçe, o topraklarda kal mış olan Türklerin yaşam biçimine yer vermesinden anlıyoruz. Yovkov, Türkleri ayrıntılı ve ikna edici bir biçimde betimleyen ilk Bulgar yazandır. Türkleri ve Türk dünyasını anlatırken, yazar Türk dilinden bilinçli olarak ya rarlanmaktadır. Yovkov, Türkçe sözcükleri büyük bir başarıyla kullanmakta dır, benzetmeleri ise Türk düşünce tarzına ve kültürüne uygundur. Böylece Yovkov Türk kahramanları için doğal bir ortam yaratmaktadır. Yazarın tüm celeri klasik Bulgar tümce yapışma aykırıdır. Bu tümceler ortadan ya da sondan başlamaktadır. Yovkov karmaşık ve alışılmışın dışında kalan karak terler yaratarak uzun, karmaşık ve zigzag biçimli tümceler kurarak biçim ve içerik arasında orijinal bir uyum sağlamaktadır. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY Yordan YOVKOV, just like Ivan Vazov and Elin Pelin, is an acknowl edged master of the short story in Bulgarian literature. He was born in Ze- ravna in 1880. Having graduated from a secondary school in Sofia, he set tled and started teaching in Dobrudja. There, living among Turks, he gained knowledge of the Turkish language and culture. During the three wars of 1912-1918, Yovkov served as an officer and a war correspondent. It was at this time that he made his first masterstrokes in writing, devoting a considerable part of his prose to the life of Turks and the Turkish cultural heritage. Yovkov, distancing himself from the current nationalistic sentiments, was sympathetic to the Turkish population and true to his realistic approach to the events of the time, which confirmed him as a humanist writer. In the classic period of his literary career, Yovkov developed a number of Turkish characters. In his contacts with the Turks, he got so close to the Turkish mentality and culture that the characters of his stories are just as full, profound and intricate as tha characters in the works of some Turkish literary masters. The Turks of Yovkov's prose are regarded as the most poet ic, the most humane and the wisest of his characters. They admire art and beauty, and hold benevolence, prowess and valour in high esteem. The old, white-bearded men of his stories despise human greed and meanness, his youngsters are ready to sacrifice their life and freedom for the sake of love and filial duty, his mothers are totally devoted to their sons, his beautiful 121Turkish women act solely in accordance with their own feelings and desires, thus introducing a new kind of morality. In his stories about the Turks, Yovkov is both a realist and a romantic. Just like his wise heroes, he too feels nostalgic about the past, sometimes to the point of idealisation, because in the past the discovers some perennial human values. Describing the period after 1878, Yovkov remains true to the facts: not only does he use as prototypes actually existing people and occur ring events, but he also concerns himself with the problem of the forcible deportation and the hard living conditions of the Turkish population. Thus, Yovkov is the first Bulgarian writer to create so detailed and so convincing portraits of Turks. In portraying the Turk and his world, Yovkov makes deliberate use of the Turkish language. He skilfully uses Turkish words, his similes reflect the culture and mentality of the Turks. Thus, Yovkov places his Turkish heroes in a truly natural environment. His structure of his sentences goes contrary to the pattern of the classical Bulgarian sentence: rather than starting from the beginning, in most cases the sentence starts from the middle or from the end. Creating complex and unusual characters by means of long and intri cately woven sentences, Yovkov attains a masterly balance between sub stance and form. 122