Aali Tokombayev'in 'Kanlı Yıllar' romanında kültürel düzey
Cultural level in the novel 'Bloody Years' by Aali Tokombaev
- Tez No: 648270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAYRAMGÜL DIYKANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 827
Özet
Çalışmanın amacı, Aalı Tokombayev'in“Kanduu Cıldar”(Kanlı Yıllar) adlı manzum romanını incelemektir. Çalışmanın giriş bölümünde, çağdaş Kırgız edebiyatının oluşum ve gelişim süreci hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Aalı Tokombayev'in hayatı, sanatı ve eserlerinden genel hatlarıyla bahsedilmiştir. İkinci bölümde,“Kanlı Yıllar”romanı zaman, mekân, kişiler, kültürel düzey, şekil ve üslup bakımından incelenmiştir. Üçüncü bölümde, romanın Latin alfabesine transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı verilmiştir. Çalışma, incelemenin genel bir değerlendirilmesinin yapıldığı sonuç, kaynakça, dizin ve özgeçmiş ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine Aalı Tokombayev's novel“Kanduu Cıldar”(Bloody Years). In the introduction part of the study, general information about the formation and development process of contemporary Kyrgyz literature is given. In the first part, the life, art and works of Aalı Tokombayev are mentioned in general terms. In the second part, the novel“Bloody Years”has been examined in terms of time, space, people, cultural level, shape and style. In the third part, the transcription of the novel into the Latin alphabet and its translation into Turkish are given. The study ends with the result, bibliography, index and CV where a general evaluation of the examination is made.