A high power factor flux-weakening strategy for PMSMS without electrolytic capacitors
  1. Tez No: 648293
  2. Yazar: SEYİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde, tek faz AC beslemeli üç faz motor sürücü kartlarında büyük kapasiteli elektrolitik kondansatörler yerine küçük kapasiteli film kondansatörler kullanılmaya başlanmaktadır. Büyük elektrolitik kondansatör dc bara gerilimini neredeyse sabit tuttuğundan motor kontrolü kolaydır. Ancak elektrolitik kondansatörler pahalıdır ve kart üzerinde kapladığı alan büyüktür. Ayrıca sürücü kartında en kısa kullanım ömrüne sahip olan malzemedir. Bununla birlikte elektrolitik kondansatörlerin kullanımı ek PFC devresi ve ön şarj devresi gerektirir. Bunun yerine küçük bir film kapasitesi kullanılırsa maliyet ciddi derecede azalır. Kartın boyutu küçülür ve ürün ömrü önemli ölçüde artar. Bununla birlikte, film kondansatör kullanılması durumunda, dc bara gerilimi kaynak frekansının iki katı oranında dalgalanır ve bu durum motor kontrolünü zorlaştırır. Bu sorunu çözmek için literatürde birçok yöntem önerilmiştir. Bu makale, söz konusu sorunu çözmek için farklı bir akı zayıflatma stratejisi önermektedir. Ayrıca önerilen yöntem, mevcut geleneksel yöntemlere kıyasla güç faktörü iyileştirmesi ve giriş akımı harmonik performansını iyileştirir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, large electrolytic capacitors are being replaced with small film capacitors in single phase to three phase motor drive inverters. The inverter is easy to control as the large electrolytic capacitor keeps the dc bus voltage almost constant. However, this particular electrolytic capacitor is expensive, large and it is the device with the shortest lifetime in the overall inverter system. Also, the use of electrolytic capacitors requires additional PFC circuit and pre-charging circuit. If a small film capacity is to be used instead, cost and overall size are reduced, and the product lifetime is increased significantly. However, in the case of smaller capacitors the dc-link voltage fluctuates at a rate twice of the source frequency and this in return causes control difficulties. In order to handle this issue, many methods have been proposed in the literature. This paper introduces a somehow different flux-weakening strategy to solve the mentioned problem. Also the proposed method provides power factor improvement and input current harmonic reduction in comparison to available traditional methods.