Yoğun bakım ünitelerinde hastane infeksiyonu gelişen yaşlı ve yaşlı olmayan erişkinlerin karşılaştırması
Hospital-acquired infection in elderly and adult patients following stays in intensive care units
  1. Tez No: 648340
  2. Yazar: DERYA YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yoğun bakımda takip edilen hastaların %60'ı yaşlı hasta grubundan oluşmaktadır. Yaşlı insanlardaki bağışıklık sistemindeki değişiklikler, kronik hastalıkların varlığı infeksiyonlara yatkınlık oluşturmaktadırlar. 1 Ocak 2006 - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi YBÜ'lerinde yatan yaşlı hastalarda Hİ'yi etkileyen risk faktörlerini araştırmak amaçlı yapılan çalışmada yaşlı grubun erişkin gruba oranı %67,5 olarak tespit edilmiştir. Hİ hızı, yaşlı grupta ve erişkin grupta sırası ile 28,5 ve 25,1 olarak hesaplanmıştır. Yaşlı grupla erişkin grup arasında Hİ açısından farklılık saptanmamıştır. Yaşlı grubun yatış süresi erişkin gruptan yüksek tespit edilmiştir. Yaşlı hastalarda Hİ gelişimi açısından yatış tanıları arasında kardiovasküler hastalık ve KOAH akut alevlenmesi risk faktörü olarak belirlenmiştir. Erişkin grupta ise travma, risk faktörü olarak tespit edilmiştir. Hastanede yatış öyküsü ve aspirasyon öyküsünün olması, DM, KOAH, KBH ve kronik hastalıkların varlığı yaşlı hastalarda, kan transfüzyon öyküsü erişkin grubunda risk faktörü olarak saptanmıştır. Mortalite yaşlı grupta daha yüksek oranda tespit edilmiştir. Mortal seyreden vakalarda ileri yaş, altta yatan kronik hastalık grubunun varlığı, KDİ ve VİP varlığı, TPN uygulaması, DM, KBY varlığı risk faktörü olarak belirlenirken ileri yaş, yatış süresinin uzunluğu, MV ve Hİ varlığı mortaliteyi etkileyen bağımsız risk faktörleri olarak tespit edilmiştir. VİP, KDİ olan yaşlı hastalarda mortalite daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rate of increase in life time and the elderly population all over the world, many health problems are also on our agenda. Changes in the immune system of elderly humans, the presence of chronic diseases, susceptibility to infections constitute. January 1, 2006 - June 30, 2010 between the Atatürk Training and Research Hospital ICU's underlying purpose to investigate the risk factors for hospital infections in elderly patients in the study group of elderly adults were found in 67,5% of the group rate. Nosocomial infection rate in the older group was found to be 28,5 and 25,1 in adult groups. There was no difference in the rate of nosocomial infection between the elderly and adult group. Length of hospitalization the elderly group was higher in adult group. Admission diagnoses for the development of cardiovascular disease among the elderly hastalardanozokomiyal infection and acute exacerbation of COPD were identified as risk factors. Trauma was identified as a risk factor in the adult group. Have the story of aspiration and to hospitalization, diabetes, COPD, CRF and the presence of chronic diseases in elderly patients were identified as risk factor. The older group in terms of invasive procedures or treatments are applied to the use of invasive catheters, use of TPN and surgical intervention rate in adult groups were identified as risk factors. The mortality was more frequent in the older group. Mortal rare cases, advanced age, presence of underlying chronic disease group, CVC-associated blood circulation infections and the presence of VAP, TPN application, DM, CRF as a risk factor in determining the presence of advanced age, length of hospitalization, the presence of MV and nosocomial infections were identified as independent risk factors affecting mortality. VAP, CVC-associated blood circulation was found higher mortality in elderly patients with infections.