Development of protease resistant antimicrobial peptides
Proteazlara dirençli antimikrobiyal peptitlerin geliştirilmesi
- Tez No: 648341
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KANLIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Antibiyotikler hayatımıza girdiğinde insan yaşam süresini uzattılar. Bununla birlikte, mikroorganizmalarda son birkaç on yılda ortaya çıkan yeni direnç mekanizmaları hiç bir antibiyotik ile tedavi edilemeyen ölümcül enfeksiyonların oluşturmalarına neden oldu. Mikroorganizmaların direnç geliştiremediği ancak proteazlara duyarlı olan, insanlar da dahil olmak üzere birçok organizma tarafından üretilen doğal antimikrobiyal peptitler, bir çok çalışmanın konusudur. Bu çalışmada, bu peptitlerin proteazlara dirençli türevlerini geliştirdik. TN1, TN3 ve TN6 adı verilen peptitler, D amino asitlerle sentezlendi. D-Amino asitler peptitleri proteazlara karşı dirençli hale getirdi, etkinlik ve toksisite değerlerinde değişikliklere neden oldu. L ve D amino asitleri ile sentezlenen peptitler, aynı koşullarda proteinaz K ile muamele edildi. HPLC incelemesinde, D amino asitleri tarafından sentezlenen peptitlerin parçalanmadığı ve aynı alıkonma zamanında kolondan çıktığı görüldü. L amino asit molekülleri ile sentezlenen peptitlerin parçalandığı ve oluşan parçaların HPLC kolonundan farklı alıkonma sürelerinde çıktığı bulundu. Proteaz muamelesinden sonra peptitlerin biyolojik aktiviteleri incelendi. D-peptidler aktif kalırken L-peptidlerin aktivitesini kaybettiği belirlendi. D-TN6 ile üç farklı konsantrasyonda gerçekleştirilen taramalı ve geçirimli elektron mikroskobi incelemelerinde, bu antimikrobiyal peptidin bakteri hücre zarını bozduğu gözlendi. Lösin amino asidinin izolösin ve valin ile değiştirilmesi, yeni tasarlanan peptitlerin aktivitesinde azalmaya neden oldu. Bu çalışma ile doğal peptit antibiyotiklerine benzer proteaza dirençli antimikrobiyal peptitler geliştirildi.
Özet (Çeviri)
When antibiotics entered our lives, they extended the life expectancy. However, new resistance mechanisms developed by microorganisms, in the last few decades, enabled them to create lethal infections that cannot be treated by any type of antibiotic. Natural antimicrobial peptides produced by many organisms, including humans, in which, microorganisms cannot develop resistance but are sensitive to proteases, are the subject of many studies. In this study, we have developed derivatives of these peptides, resistant to proteases. Peptides called TN1, TN3 and TN6 were synthesized with D amino acids. D-Amino acids made peptides resistant to proteases and caused changes in efficacy and toxicity values. Peptides synthesized with L and D amino acids were treated with proteinase K at the same conditions. In HPLC analysis, it was seen that peptides synthesized by D amino acids did not break down and came out from the column at the same retention time as their protease untreated form. Peptides synthesized with L amino acid molecules, were found to be cleaved and fragments came out from the HPLC column at different retention times. After protease treatment, the biological activities of the peptides were also studied. L-peptides were found to lose activity while D-peptides remained active. In scanning and transmission electron microscopy scans performed with three different concentrations with D-TN6, this antimicrobial peptide was found to disrupt bacterial cell membranes. In the new designs, replacing the amino acid of the leucine with isoleucine and valine caused a decrease in the activity of the peptides. With this study, it was possible to develop protease resistant antimicrobial peptides similar to natural peptide antibiotics.