Personel yönetiminden insan kaynaklarına, insan kaynaklarından insan kıymetlerine dönüşüm: İnsan kıymetleri savunucuları üzerine bir inceleme
From personnel management to human resources, transformation from human resources to human resources: An analysis on human assets advocates
  1. Tez No: 648342
  2. Yazar: YASEMİN ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan kaynakları yönetimi konusunda arayışlar, teorilerin tarihi kadar eskidir. Teoriler tarihsel bir süreçte ele alındığında, insan kaynakları yöneticilerinin oluşturduğu şablona göre kas-kafa ve duygu kullanımın sıralı bir takip ilişkisi içinde olduğu görülmüştür. Bu nedenle, 50 yıllık insan kaynakları teorilerinde, çalışanların düşünce ve duygularının daha fazla dikkate alınır olduğu görülmektedir. Bu çerçevede, modern insan kaynakları yönetim modellerini uygulayan işletmelerin krizlere yenik düşmesinin ardından, insanın duygusal yanının da dikkate alınması gerekliliği anlaşılmıştır. Bu anlayış ile, insanın kıymet olduğu bilincine varan işletmeler yoğun rekabet ortamlarında başarılı olmuş, işletmedeki en önemli sermayenin entelektüel sermaye olduğu bilincine varmışlardır. İnsanı aynı zamanda stratejik bir ortak olarak benimseyen bu örgütler, insan kaynakları adı altındaki birimleri değiştirerek 'insan kıymetleri' tabelalarını asmışlardır. Bunu yaparken insanın 'kaynak' değil 'değer' olduğu düşüncesinden yola çıkmışlardır. Bu çalışmada, personel yönetiminden insan kaynaklarına kadar olan bütün uygulamalar tartışılmış, insanın asli değerinin kaynak olmadığı vurgulanmıştır. Türkiye'de 'insan kıymetleri' adlandırmasını benimsemiş olan yöneticilerin örgüt uygulamalarında kaynak-kıymet boyutuna nasıl yaklaştıkları incelenmiştir. Araştırmanın temel hipotezi, insanın örgütlerin birer kıymeti olduğu yönündeki düşünce ile gerçekleştirilen uygulamaların, var olan insan kaynakları uygulamalarından daha olumlu olacağı yönündedir. Veri toplama aracı olarak, kavramı benimseyen yöneticiler ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme sonuçları betimsel analiz ile içerik analizi tekniklerine göre sonuçlandırılmış ve hipotez doğrulanmıştır. Bu sonuçlarla ileride yapılacak araştırmalara yönlendirme ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The quest for human resource management is as old as the history of theories. The theories are handled in a historical process, according to the template created by the human resources managers, it has been observed that the use of muscle-head and emotion is in a sequential follow-up relationship. This is how, in 50 years of human resource theories, employees' thoughts and feelings appear to be more in the future. In this context, it can be understood that the emotional side of the human being is revealed after the businesses that apply modern human resources management models succumb to crises. With this understanding, businesses that are aware of the importance of human beings have succeeded in intense competitive environments and have realized that the biggest capital in the business is the intellectual capital. These organizations, which adopt human as a partner at the same time, changed the name of human resources and hung 'human values' signs. They start from the idea that the person is a 'value', not a 'resource'. In this study, all applications from personnel management to human resources were discussed, and it was emphasized that the essential value of human is not a resource. In Turkey, human securities' of managers who have embraced the call was examined how the organization approached the source-asset size application. The basic hypothesis of the study is that practices realized with the idea that human beings are an asset to organizations will be more positive than existing human resources practices. As a data collection tool, interviews were conducted with managers who adopted the concept, using a semi-structured interview technique. Interview results were concluded according to descriptive analysis and content analysis techniques and the hypothesis was verified. With these results, guidance and recommendations for future research have been made.