Liberal parties in Europe and human rights emphasis
Avrupa'da liberal partiler ve insan hakları vurgusu
  1. Tez No: 648343
  2. Yazar: ŞEYMA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Avrupa liberal demokrasilerinin kurulmasındaki önemli rollerine rağmen liberal par- tiler siyasal partiler literatüründe genellikle ihmal edilmiş bir parti ailesi. Bu tez 33 Avrupa demokrasisini yaklaşık 70 yıllık bir zaman diliminde inceleyerek liberal partiler literatürüne katkıda bulunmayı amaçlıyor. İstatistiksel analizler liberal par- tilerin insan hakları ve özgürlük vurgusunun onları diğer parti ailelerinden ayırdığını gösteriyor. Bu bulgunun ardından, bu tez ekonomik koşulların liberal partilerin göreceli insan hakları ve özgürlük vurgusunu nasıl etkilediğini inceliyor. İstatiksel analizlerin sonuçlarına göre liberal partilerin göreceli insan hakları ve özgürlük vur- gusu yükselen işsizlik oranlarıyla azalırken ekonomik konulardaki göreceli vurgusu yükselen işsizlik oranlarıyla artıyor. Bağımlı değişkenlerin dağılımları göz önünde bulundurulduğunda, liberal partilerin bu konulara olan vurgusunda işsizlik oranının önemli bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Bulgular liberal partilerin seçmenlerin ihtiyaçlarına olan duyarlılığını ve seçimlerde bir değer değişiminin varlığını yan- sıttığı şeklinde yorumlanabilir. Siyasal partilerin seçmenlerin taleplerine olan du- yarlılığı işleyen demokrasiler için önemli bir koşul olmasına rağmen, seçimlerdeki insan hakları ve özgürlük vurgusunun azalması uzun süren ekonomik krizlerde liberal demokratik değerlerin zarar görmesiyle sonuçlanabilir.
Özet (Çeviri)
Liberal parties are mostly neglected by the literature on political parties despite their central role in establishing European liberal democracies. This thesis aims to contribute to the contemporary literature on liberal parties by examining 33 Eu- ropean democracies and covering a time period including observations of 75 years. The empirical analysis shows that liberal parties are distinguishable from the other party families on their emphasis on human rights and freedom. Then, this thesis investigates the impact of economic conditions on liberal parties' relative emphasis on human rights and freedom. The findings illustrate that higher levels of unemploy- ment rate decrease liberal parties' relative emphasis on human rights and freedom and increase their relative emphasis on economic issues. Its effect on the relative em- phasis on human rights and freedom issue and economic issues is substantive when the distributions of the dependent variables are considered. This finding may demon- strate the liberal parties' responsiveness to changing needs of the electorate and a value change in politics too. The responsiveness of political parties to the electorate is a vital function of political parties for a well-functioning democracy. Nevertheless, a decline in the salience of human rights and freedom issue in elections may result with degradation of liberal democratic values in protracted economic crises.