The interactive effect of media bias and election proximity on political knowledge
Medya taraflılığı ve seçimlere yakınlık etkileşiminin siyasi bilgiye etkileri
  1. Tez No: 648344
  2. Yazar: OĞUZHAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT MORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez medya taraflılığı ve seçimlere yakınlık etkileşiminin siyasi bilgiye etkisini incelemektedir. Ampirik bulgular, tarafgir medya kuruluşlarına sahip ülkelerde, seçmenlerin, siyasi partileri ideolojik bir skala üzerine yerleştirme konusunda, tarafsız medya kuruluşlarının bulunduğu ülkelerde yaşayan seçmenlere göre daha az başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca seçimler yaklaştığında siyasi haber akışı önemli ölçüde arttığı için, seçimlerden hemen önce, seçmenlerin daha fazla siyasi bilgi sahibi oldukları gözlemlenmektedir ve bu yüksek bilgi düzeyi seçim döngüsü süresince kaybolmaktadır. Daha önemlisi, bu tez seçimlere yakınlığın etkisinin medya taraflılığına bağlı olduğunu göstermektedir. Siyasi partilerin duruşlarını tespit etmedeki başarı, seçim döngüsü boyunca dikkate değer ölçüde medya taraflılığı gösteren ülkelerde ciddi bir şekilde dalgalanırken; bu başarı, geri kalan durumlarda sabit kalmaktadır. İlaveten, bir önceki seçimlerin ardından geçen zamanın negatif etkisi yalnız taraflı medya kuruluşlarına sahip ülkelerde görülmektedir. Bu tez aynı zamanda yüksek oranda taraflı medya bağlamları bulunan ülkelerde siyasi bilginin birey düzeyindeki etkenlerini incelemektedir. Parçalanmış ve kutuplaşmış medya ortamı sayesinde, Türkiye bu inceleme için uygun bir vaka çalışması olarak gözükmektedir. Ampirik analizler göstermektedir ki; Türk vatandaşlarının siyasi partilere karşı tutumları, siyasi bilgi düzeyleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Türk seçmenler, kendilerinden ideolojik olarak çok uzak ya da kendilerine çok yakın olan partilerin duruşlarını tanımlamakta daha başarılıdır. Ayrıca bir partiyi diğerlerine göre şiddetle tercih eden seçmenler, kendilerinden çok az farkla uzak ideolojik duruşlara sahip partileri yerleştirmekte dahi daha az başarılıdır. Partilere yönelik olumlu tutumlara sahip olması, seçmenlerin bu partileri yerleştirmekteki başarısını arttırmaktadır. Bununla beraber, gazeteleri daha sık takip eden Türk seçmenleri siyasal partilerin duruşlarını tanımlamada daha başarılıdır. Öte yandan, gazete okurluğu yalnızca seçmenlerin sevmedikleri partileri tanımlamadaki başarılarını arttırmaktadır. Son olarak, bu tez televizyon tüketiminin siyasi bilgiye etkisi üzerine kısıtlı ampirik destek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the interactive effects of temporal proximity to elections and media bias against opposition on political knowledge. The findings suggest that, in countries with biased media environments, voters are less accurate in placing political parties on ideological scales compared to their counterparts in countries with free media environments. Furthermore, since the inflow of political information immensely increases when elections are imminent, citizens tend to exhibit higher levels of political knowledge shortly before or after an election and such heightened levels of political knowledge disappear throughout the electoral cycle. Perhaps more importantly, this thesis demonstrates that the effect of temporal proximity to elections is contingent on media bias. While the average accuracy of identifying party positions fluctuates severely throughout the electoral cycle in countries with considerable media bias, this accuracy remains stable in the remainder of the cases. Besides, the negative effect of time passed since the previous election is observable only in countries with biased media environments. This thesis also seeks to explore the individual determinants of political knowledge in countries with highly biased media environments. Owing to its fragmented and polarized media landscape, Turkey serves as a suitable case study for this exploration. The empirical analyses show that Turkish citizens' attitudes towards political parties have substantial effects on their political knowledge. Turkish voters are more accurate in identifying the ideological stances of parties that are either from very distant or own ideological stand. Furthermore, voters who strongly favor one party over the others are significantly less accurate in placing even the parties with marginally distant ideological stances. Having positive attitudes towards political parties also increases the accuracy of voters' placements of corresponding parties. In addition, Turkish voters who follow newspapers more frequently are more accurate in their placements of political parties. However, newspaper readership enhances voters' accuracy of placing only the parties they dislike. Lastly, this thesis offers limited empirical support for the effect of TV consumption on political knowledge.