The role of refugee flows and porous borders in shaping voting behavior: An analysis from Turkish elections
Mülteci akınlarının ve geçirgen sınırların oy verme davranışı üzerindeki etkisi: Türkiye seçimleri analizi
  1. Tez No: 648345
  2. Yazar: SAMET APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, mülteci krizi olarak bilinen olayın sonuçlarına alternatif bir açıklama getirmektedir. Yıllardır milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmasına rağmen, Türkiye örneğini analiz eden çalışmalar mülteci akının vatandaşların oy davranışı üzerinde önemli derecede etkilemediği sonucuna varmışlardır. Mültecilerin, Türkiye'deki yerel vatandaşların oy verme davranışı üzerindeki etkisini araştırarak bu çalışma göçmen literatüründeki Avrupa ülkelerini araştıran çalışmalarını şu şekilde desteklemektedir: hükümetler sınır ötesi hareketliliği kontrol edemedikleri için ciddi biçimde cezalandırılır. Ancak bu cezalandırma mekanizması ülkenin her yerinde var olmayabilir. Mekânsal yakınlık ve sınır literatürlerinden yararlanarak, bu çalışma sınıra yakınlığın mültecilerin zararlı etkisini azalttığını savunmaktadır. Sınır şehirleri boyunca göze çarpan güvenlik endişeleri bayrak etrafına toplanma etkisini tetikler, bununla birlikte kültürel farklılıkların bulunmayışı da mültecilere göre önyargıların artmasını engeller. Bunun sonucu olarak, yerel vatandaşların hükümetin tarafını tutması daha muhtemeldir. Dahası, bu tez göçmenlerin etkileri teorisinde bulunan her konuya uygulanabilirlik yaklaşımına karşı çıkar. Önerildiği gibi yerel vatandaşlar her zaman aşırı-sağcı partilere yönelmezler. Alternatif eksikliğinden yararlanarak, Cumhuriyetçi Hareket Parti, Suriye İç Savaşı'nın başladığı günden beri göçmenleri sınırlayıcı politikaları desteklemiştir. Elbette, hükümete karşı diğer politika alanlarında da istikrarlı karşı çıkmak etkili olmuştur ancak CHP'nin mültecilere karşı duruşu da seçmen de karşılık bulmuştur. AKP ve CHP'nin seçim çevresindeki oy oranlarını analiz ederek, bu tez yukarıda açıklanan trendi desteklemektedir. Öte yandan, toplam düzey analizindeki olası ekolojik yanılgıdan dolayı, CSES Modül 4 ve 5 kullanarak, çalışma aynı hipotezleri bireysel seviyede de test etmektedir. Bireysel-seviye bulguları, toplam düzey analizindeki verileri şu şekilde desteklemektedir: artan mülteci oranı sınıra uzak şehirlerde daha yüksek olasılıkta CHP'ye oy verme ile ilişkilidir. Öte yandan sınıra yakın şehirlerde mülteciler vatandaşların oy davranışını şekillendirmede etkili olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study brings an alternative explanation to the repercussions of what is known as a refugee crisis. Despite hosting millions of refugees for years, the studies that analyze the Turkish case conclude that the refugee influx did not affect the voting behavior of citizens substantially. Examining the effect of refugees on the voting-behavior of local citizens in Turkey, the study supports the existing studies in the literature on immigration from the European countries by showing that governments are severely punished due to their failure in controlling cross-border mobilizations. However, this punishment mechanism might not be ubiquitous in a country. Borrowing from the literatures on spatial-proximity and border, this thesis argues that proximity to the Syrian border mitigates the detrimental effect of refugees. The salience of security issues alongside the border triggers a rally 'round-the flag effect and the absence of cultural-similarities with the refugees prevent increasing prejudice in the border-cities. As an outcome, the local citizens are more likely to side with the government. Moreover, this thesis confronts the one-size-fits-all approach in the theoretical framework of immigration effects. As suggested, local citizens do not always shift toward extreme-right wing parties. Taking advantage of the lack of alternative options, the Republican People's Party (CHP) has defended restrictive immigration policies since the eruption of the Syrian civil war. Surely, the consistent opposition to the government in other policy areas has been a determinant, but the policy stance of CHP in the migration issue has mobilized voters as well. Analyzing the vote shares of AKP and CHP in the electoral-district level, this thesis supports the above-explained trends. On the other hand, due to the possible ecological fallacy in aggregate-level analysis, using CSES Modules 4 and 5, the study tests the same hypotheses at an individual level. The individual-level findings support the aggregate-level findings such that increasing refugee rates are associated with a higher probability of voting for CHP in the distant cities whereas in the proximate cities refugees do not play a role in shaping citizens' voting behavior.