Esansiyel tremor hastalarında yürüme ve denge performansının değerlendirilmesi
Assesment of walk and balance performance in essential tremor patients
  1. Tez No: 648353
  2. Yazar: AZİZE İPEKBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Esansiyel tremor (ET) yıllardır benign monosemptomatik bir hastalık olarak düşünülürken günümüzde hem motor semptomlar hem de depresyon, kişilik özellikleri ve kognitif bozukluk gibi non-motor semptomlarla seyreden heterojen bir sendrom olarak kabul edilmektedir. Eşlik eden vokal kord, baş, yüz, gövde ve dil tremorları orta hat tremoru olarak tanımlanarak esansiyel tremorun saf üst ekstremite tremorundan farklı bir alt tipi olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada ET hastalarının yürüme ve denge performansının incelenmesi amaçlandı. Olguların yürüme performansları 10 tandem adım ile, dengeleri Berg Denge Testi ve BIODEX Denge Sistemi ile değerlendirildi. Ayrıca FTMTÖ, Beck Anskiyete Ölçeği, ve MMM uygulandı. Grupların karakteristikleri arasında yaş, cinsiyet, VKİ ve göbek çevresi dahil olmak üzere anlamlı farklılık yoktu. ET hastaları içinde tremor lokalizasyonuna göre üç belirgin grup vardı, bu gruplar bilateral üst ekstremite tremoru, her dört ekstremite grubu ve orta hat tremoruydu. Orta hat tremoru olan hastaların genel stabilite, anteroposterior stabilite ve düşme riski indeksleri diğer gruplara göre daha kötüydü. ET hastaları kontrol grubuna göre daha anksiyöz olup anksiyete skorlarının cinsiyet ve tremor skorlarıyla ilişkisi yoktu. Düşme riski üzerine en etkili faktör VKİ idi. Son 6 ay içindeki düşmeyi en iyi tahmin ettiren faktör orta hat tremoruydu. Alt ekstremite tremoru grubunun denge parametrelerinin kontrollerden farkı olmayıp ET'de alt ekstremite tremoru denge bozukluğu ileilişkili değildi. İleri hastalık başlangıç yaşı daha kötü denge performansı ile ilişkiliydi. Özellikle orta hat tremoru olan ET hastaları olmak üzere, klinisyenlerin tüm ET hastalarını denge bozukluğu açısından değerlendirmesi önerilir.ET hastalarında sosyal ve mesleki özürlülüğün yanı sıra anksiyetenin de sorgulanması ve VKİ'lerinin iyileştirilmesi önerilir. ET hastalarında postüral ve dinamik dengenin bozulmasının patofizyolojisini araştıran prospektif, kontrollü çalışmaların yapılması ve dengelerinin iyileştirilmesine yönelik egzersiz programlarının geliştirilmesi bu hastalara büyük katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Essential tremor (ET) has been considered as a benign monosymptomatic disease for decades whereas today it is accepted as a heterogeneous syndrome with both motor and non-motor symptoms such as cognitive deficits, depression and personality traits. The coexistence of vocal cord, head, face, tongue and body tremor is considered as midline tremor which seems to be a distinct subtype of essential tremor different than pure upper extremity tremor. In this study, it was aimed to examine the walking and balance performance of Essential Tremor patients. The walking performance of the cases was evaluated with a 10 step tandem walk and their balance was evaluated with Berg Balance Test and BIODEX Balance System. FTMTÖ, Beck Anxiety Scale and MMSE were also performed. There weren't any significant differences between the two groups' characteristics, including age, sex, BMI and waist circumference. There were three prominent groups among ET patients according to the tremor location; these were bilateral upper extremity tremor group, four extremity tremor group and midline tremor group. The overall stability, anteroposterior stability and fall risk indices of patients with midline tremor were worse than other groups. ET patients were more anxious than the control group, and their anxiety scores were not related to gender and tremor scores. The most effective factor on the risk of falling was BMI. The factor that best predicted the fall in the past 6 months was the midline tremor. The balance parameters of the lower extremity tremor group were not different from the controls, and the lower extremity tremor in ET was not associated with an imbalance. Advanced disease onset age was associated with poor balance performance. It is recommended that clinicians evaluate all ET patients in terms of balance disorder, especially ET patients with midline tremor. In patients with ET, it is recommended to question anxiety as well as social and occupational disability and improve their BMI. Conducting prospective, controlled studies investigating the pathophysiology of impairment of postural and dynamic balance in ET patients and developing exercise programs to improve their balance can contribute greatly to these patients.