Ameliyat öncesi istem dışı düşünceler ölçeğinin Türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması ve kaygı düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
The validity and reability of the turkish version of the pre-operative intrusive thoughts inventory and the investigation of the relationship between pre-operative intrusive thoughts and the level of anxiety
- Tez No: 648354
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşünceler Ölçeğinin Türkçe Geçerlilik Güvenilirlik Çalışması ve Kaygı Düzeyi İle İlişkisinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırmanın amacı, Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşünceler Ölçeğinin geçerlilik güvenilirlik çalışmasını yapmak ve kaygı düzeyi ile ilişkisini incelenmekti. Materyal ve Metot: Metodolojik ve tanımlayıcı türde planlanan bu araştırma; Ocak 2019 – Nisan 2019 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin cerrahi servislerindeki 250 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında hastaların sosyodemografik özelliklerini içeren Hasta Tanıtım Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği, Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşünceler Ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 ve AMOS bilgisayar programları ile yapıldı. Bulgular: Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşünceler Ölçeği puan ortalaması 28.92±14.09; Cronbach alfa katsayısı 0.94 olarak hesaplandı. Ölçeğin Kaiser-Meyer-Olkin test değeri 0.91, Bartlett's Test of Sphericity için p değeri
Özet (Çeviri)
The Validity and Reability of the Turkish Version of the Pre-operative Intrusive Thoughts Inventory and the Investigation of the Relationship Between Pre-Operative Intrusive Thoughts and the Level of Anxiety Aim: The purpose of this study is to conduct the validity and the reliability of Turkish version of the Pre-operative Intrusive Thoughts Inventory and to examine the relationship between pre-operative intrusive thoughts and the level of anxiety. Material and Method: This study which has been designed as a methodological and descriptive, was carried out between January 2019 and April 2019, among 250 patients in surgical wards in a university hospital. In the collection of study data, it was used the Patient Identification Form which included the sociodemographic characteristics of the patients, State-Trait Anxiety Inventory, Pre-operative Intrusive Thoughts Inventory and the Hospital Anxiety and Depression Scale. Statistical analyzes were calculated by using SPSS 22.0 and AMOS computer programs. Results: The mean score of Pre-operative Intrusive Thoughts Inventory was 28.92±14.09 and the Cronbach's alpha coefficient was calculated as 0.94.