Maverdî'ye göre Kur'ân'da nesih
The abrogating (al-naskh) in Quran at Imam al-Mawardi
  1. Tez No: 648373
  2. Yazar: AHMAD KAJJE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH GECİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nâsih ve Mensûh İlmi en önemli Kur'an ilimlerindendir. Âlimler bu konunun Kur'an'da varlığı konusunda ihtilafa düşmüşlerdir. Kimileri nâsih ve mensûh konusunun Kur'an'da oldukça fazla yer aldığını iddia ederken kimileri de bunun sadece birkaç örneğinin olduğunu savunmuşlardır. İmam Mâverdî fıkıh, usul-i fıkıh ve tefsir imamlarının büyüklerinden olup“en-Nüketü ve'l-Uyûn”isimli bir tefsir ve“el-Hâvi'l-Kebîr”isimli Şâfiî Mezhebine göre yazdığı geniş bir fıkıh kitabı telif etmiştir. Bunun dışında muhtelif ilimlerle ilgili birçok kitap daha te'lif etmiştir. Bu çalışmanın amacı Mâverdî'nin yazdığı el-Hâvi'l-Kebîr'i üzerinden ve en-Nüketü ve'l-Uyûn eserinden örnekler getirerek nesih anlayışına ışık tutmaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilmî ve siyasi açıdan Mâverdî'nin hayatından, ilmi şahsiyeti ve yerinden kısaca bahsedilmiş olup en-Nüketü ve'l-Uyûn tefsirinde neshin olduğu yerlerdeki açıklama metodu vurgulanmıştır. İkinci kısımda neshin mahiyeti ele alınmış olup Mâverdî'nin bu konudaki görüşleri açıklanmıştır. Üçüncü kısımda ise neshin çeşitleri ve Mâverdî'nin bu konudaki görüşleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The science of the nasikh and the mansoukh is one of the most important sciences of the Noble Qur'an, and muslim scholars differed about its presence in the Noble Qur'an. Some of them claim that abrogation is found in the Holy Qur'an a lot, and others think that it is very little, not more than few examples. Imam al-Mawardi is one of the leading scholars of jurisprudence (fiqh), fundamentals of jurisprudence , and tafsir, he authored the tafsir book of“al-Nokat and al-Oyuoun”, and wrote a great book in Shafi'i jurisprudence called“al-Hawi al-Kabir”, as well as authored many other books related to Islamic sciences, politics and governance. The aim of this thesis is to shed light on the concept of transcription (alnaskh) in the Noble Qur'an in the thought of Imam al-Mawardi, by presenting some examples that he cited in the two books“al-Nokat and al-Oyuoun”and“al-Hawi al-Kabir”. This thesis consists of three chapters, the first chapter on the life of Imam al-Mawardi from the scientific and political point of view briefly, and on the method that al-Mawardi used when presenting the Qur'anic verses in which a scribe and abrogated in his book“al-Nokat and al-Oyuoun”, while the second chapter talks about the definition of abrogation (al-naskh) and the views of the imam Al-Mawardi on that definition, and the third chapter talks about types of abrogation (al-naskh) in the Noble Qur'an and al-Mawardi's views on those types.