Internationalization process of Turkish hotel groups
Türk otel gruplarının uluslararasılaşma süreci
- Tez No: 648435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir dış pazara doğru giriş modunun seçilmesi uluslararasılaşma için şarttır. Çalışma, otel uluslararasılaşmasında giriş modu seçimini araştırmaktadır. Çalışma, uluslararasılaşma sürecinde etkili faktörleri tanımlamaya çalışmaktadır. Bu araştırmanın amacını Türk otel firmalarının uluslararasılaşma sürecinin tespiti oluşturmaktadır. Araştırmanın alanı yurtdışında otel yatırımı olan Türk otel firmaları olarak belirlenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada veriler anket yardımıyla toplanmıştır. Yüz yüze anket yöntemi ve email olarak veriler elde edilmiştir. Bu kapsamda anketler Ekim 2017 ve Mart 2018 tarihleri arasında 15 otel yöneticisi ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem sayısı 30'dan az olduğu için parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Bu araştırmanın verileri uygun analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri için betimleyici istatistiksel analizler yapılmıştır. Kruskal-Wallis Testleri, Spearman Korelasyon analizi ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Eclectic Paradigma ile motivasyon boyutları arasında güçlü bir korelasyon vardır. Yetenekler ve giriş modu seçimi boyutları arasında önemli ve positif ilişkiler bulunmuştur ve risk, engel boyutları arasında positif ve önemli ilişkiler vardır. Bulgular, giriş moduna göre farklılıkları, giriş yılına göre farklılıkları ve yıldız sayısına göre farklılıkları göstermektedir. Bu yönüyle literatüre katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The correct entry mode selection stepping into a market abroad constitutes a vital element for hotel internationalization. The study looks into the selection of entry modes in hotel internationalization and strives so as to define influential factors on the internationalization process. This research aims to define the internationalization process of Turkish hotel companies. The scope of the research was defined as the Turkish hotel firms that have foreign hotel investments abroad. Quantitative research methods were made use of throughout the study. In the research, the data were collected by means of a questionnaire. Data were obtained through face to face survey method and e-mail communication. In this context, surveys were conducted with 15 hotel managers between October 2017 and March 2018. Nonparametric tests were applied since the number of the samples was less than 30. The results of this research analyzed via appropriate analysis techniques. Descriptive statistical analyzes were carried out to reach arithmetic mean, frequency, percentage, and standard deviation values. Spearman Correlation analysis, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis Tests were applied. There is a strong correlation between motivation dimensions and Eclectic Paradigm. Significant and positive relationships between capabilities and entry mode selection dimensions were found out, and there is a positive and significant interrelation between risk and obstacles dimensions. The findings exhibit differences depending on entry mode, differences by entry year and differences by number of stars. With this regard, these findings are expected to make contributions to the literature.