Üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn kabul-reddi ve mükemmeliyetçilik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
The examination of perceived parental acceptance-rejection and perfectionism levels of university students according to various variables
  1. Tez No: 648445
  2. Yazar: EZGİ YOLDAŞ BIÇKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bireylerin çocukluk yıllarında ebeveynleri ile ilişkilerinde kabul veya red algılamalarının, bu kişilerin çocukluktan itibaren psikolojik gelişimlerine ve yetişkinlikteki psikolojik uyumlarına etkilerini açıklamaya ve yordamaya çalışan Ebeveyn Kabul -Red Kuramı Rohner (1966) tarafından geliştirilmiştir. Mükemmeliyetçilik kişilerin, kendilerine veya diğerlerine gerçekleştirilmesi zor amaçlar koyma eğiliminde olmalarıdır (Hill ve ark., 1997, s.81). Son yıllarda yapılan araştırmalar kişinin mükemmeliyetçi davranış özellikleri geliştirmesinde ailenin rolünün önemini gözler önüne sermektedir. Ebeveyn kabul red kuramının öngörülerinden biri de; ebeveynleri tarafından reddedilen veya reddedilmiş algılayan çocukların belirli bir noktaya kadar onların onay ve kabulünü kazanmak adına girişimlerde bulunacağıdır. Çocukların bu kabul ve onay görme ihtiyacı kişiliklerinin mükemmel olması gerektiği inancını da beraberinde getirebilir. Ancak mükemmel kişilik özellikleri gösterirlerse ebeveynleri onları kabul edecek ve olumlu ilişkiler kurabileceklerine inanırlar. Bu varsayımdan yola çıkarak bu araştırmada algılanan ebeveyn kabul reddi ve mükemmeliyetçilik düzeyleri yaş, cinsiyet, öğrenim görülen fakülte ve sahip olunan kardeş sayısına göre incelenmiştir. Araştırma Ege Üniversitesi'nde 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenimine devam etmekte olan öğrenciler arasından tabakalı örnekleme yoluyla seçilmiş 363 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Araştırmada Ebeveyn Kabul- Red / Kontrol Ölçeği (anne ve baba formu), Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS-22 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı) paket programı kullanılmıştır. Öncelikle verilerin normallik analizleri yapılmış, normal bir dağılım göstermediği bulunması üzerine nonparametrik testler olan Spierman Korelasyona analizi, Mann Whitney U-Testi ve Kruskal Wallis H Testi verilerin uygunluğuna göre kullanılmıştır. Yapılana analizler sonucu elde edilen sonuçlara göre mükemmeliyetçilik alt boyutlarından kendine yönelik mükemmeliyetçilik ile ebeveyn kabul-red alt boyutlarından baba ilgisizlik/ihmal alt boyutunda, diğerlerine yönelik mükemmeliyetçilik ile anne ve baba ilgisizlik/ ihmal alt boyutunda pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal olarak algılanan mükemmeliyetçilik ile anne ve baba ilgisizlik/ ihmal, düşmanlık/saldırganlık, ayrışmamış red ve kontrol alt boyutlarında pozitif yönlü ilişki bulunurken anne ve baba sıcaklık/şefkat alt boyutunda negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Ebeveyn kabul-red/kontrol boyutları ile cinsiyet, yaş ve kardeş sayısı değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunurken, mükemmeliyetçilik düzeyleri ile sadece cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Parental Acceptance-Rejection Theory (PARTheory) developed by Rohner (1966); it is a socialization theory that explains and predicts how parental acceptance or rejection in childhood affects the child's psychological development and adulthood. Perfectionism is defined as the tendency to set hard to reach goals for oneself and others (Hill ve ark., 1997, s.81). Recent studies have shown the importance of the role of the family in developing perfectionist behavioral characteristics. According to parental acceptance rejection theory; it is assumed that children perceived as rejected or rejected by their parents will attempt to gain their approval and acceptance to a certain point. This need for acceptance and approval of children can lead to the belief that their personality should be perfect. They believed that, but if they show excellent personality traits, their parents will be able to accept them and build positive relationships. Based on this assumption this study, perceived parental acceptance rejection and perfectionism levels were examined in terms of age, gender, faculty and number of siblings. The research was carried out with 363 students who were selected through stratified sampling among the students who are studying at Ege University in 2018-2019 academic year. Parental Acceptance-Rejection / Control Scale (mother and father form), Multidimensional Perfectionism Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. SPSS-22 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analysis of the data obtained in the study. First of all, the normality analysis of the data was conducted and when it was found that there was no normal distribution, the nonparametric tests, Spierman Correlation analysis, Mann Whitney U-Test and Kruskal Wallis H Test were used according to the data's suitability. According to the results, a significant positive relationship was found in the self- oriented perfectionism and father indifference / neglect sub-dimension and in the other-oriented perfectionism and mother indefference / neglect sub-dimension. While socially perceived perfectionism was positively correlated with parental indifference / neglect, hostility / aggression, undifferentiated rejection and control sub-dimensions, negative correlation was found in mother and father warmth / compassion sub-dimension. Significant differences were found between parental acceptance-rejection / control dimensions and gender, age and number of siblings, while a significant difference was found between excellence levels and gender alone.