A comparative study of German and Hungarian responses to the migration crisis in the absence of a common European policy
Ortak Avrupa politikasının yokluğunda göç krizine Alman ve Macar yanıtlarının karşılaştırmalı çalışması
  1. Tez No: 648492
  2. Yazar: İREM DİLBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
2015 yılında Suriye'deki savaş ve zulümden kaçan eşi görülmemiş sayıda mülteci sığınma talebinde bulunmak için Avrupa'ya ulaştı. Düzensiz geçişlerin sayısı bir milyonu aştığında, Avrupa Birliği için bir göç krizi haline geldi. Buna cevaben AB, krizle mücadele etmek için kurumsal düzeyde çözümler bulmaya çalıştı. Ancak AB, üye devletlerin farklılaşan tercihlerini derinleştiren ortak bir göç politikasının yokluğunda tek bir ses oluşturamadı. Bu tez, Almanya ve Macaristan'ın göç krizine verdikleri tepkilerde temel düzeyde farklılaştığını savunuyor. Göç krizi sırasında Almanya göçmenlere karşı açık ve samimi bir yaklaşım benimserken, Macaristan göçmen karşıtı ve yabancı düşmanı duruşu içselleştirdi. Bu tez, iki AB üye devletinin liderlerinin söylem ve politikalarını analiz etmekte ve göç tarihlerini ve ekonomik güçlerini karşılaştırırken, ortak bir Avrupa göç politikasının yokluğunda Almanya ve Macaristan'ın nasıl farklılaştığını incelemektedir. Bu tez, Neofonksiyonalizm ve Liberal Hükümetlerarasılık teorilerini kullanarak, AB'nin göç krizine kurumsal ve hükümetler arası düzeydeki tepkisini incelemeyi amaçlamıştır. Neofonksiyonalizm teorisi, AB kurumlarının ortak politika oluşturmadaki rolünü açıklarken, Liberal Hükümetlerarasıizm, AB düzeyinde karar alma prosedüründe üye devletlerin farklı tercihlerinin rolünün altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
In 2015, an unprecedented number of refugees, fleeing from war and persecution in Syria, reached to Europe to claim asylum. Once the number of irregular crossings exceeded one million, it became a migration crisis for the European Union. In response, the EU attempted to find solutions at institutional level in order to tackle with the crisis. Yet, the EU was not able to form a single voice in the absence of a common migration policy which deepened the diverging preferences of the member states. This thesis argues that Germany and Hungary differed at the fundamental level in their responses to the migration crisis. During the migration crisis, Germany adopted open and welcoming approach towards immigrants whereas Hungary internalized anti-immigrant and xenophobic stance. This thesis analyzes the rhetoric and policies of the leaders of two EU member states and compares their migration history and economic strength while examining how Germany and Hungary differed in the absence of a common European policy on migration. By using the theories of Neofunctionalism and Liberal Intergovernmentalism, this thesis aimed to examine the EU's response to the migration crisis at institutional and intergovernmental levels. While Neofunctionalism theory explains the role of EU institutions in common policy-making, Liberal Intergovernmentalism underlines the role of member states' diverging preferences in decision making procedure at the EU-level.