İki uçlu bozuklukta inflamasyon ve nörodejenerasyon bulguları
Inflammation and neurodegeneration in bipolar disorder
- Tez No: 384342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Son dönemde İki Uçlu Bozukluk (İUB)'ta, enerji metabolizması, glial hücre patolojisi ve inflamasyon süreçlerinin patofizyolojide rol oynadığına dair veriler artmaktadır. Fakat klinik değişkenlerle ilişkisi konusunda bilgilerimiz yetersizdir. Hastalığın patofizyolojisini daha iyi anlamak için, İUB'ta pro-inflamatuar sistem, glial sistem, nöron yıkımı ve nöronal hücre metabolizmasının değerlendirilmesi ve klinik verilerle ilişkisini saptamayı amaçladık. Yöntem: 77 İUB-1 hastası(50 ötimik, 20 mani, 7 depresif) ve yaş, cinsiyet açısından eşleştirilmiş 50 sağlıklı kontrolde IL-1RA, IL-6, TNF-alfa, s100b, NSE serum düzeyi incelenmiştir. Bu verilerin hastaların YMRS, MADRS, KGİÖ, PANSS-pozitif ölçekleri ve klinik değişkenlerle ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: IL-1RA, TNF-alfa, s100b, NSE düzeyleri İUB'ta kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük, IL-6 düzeyi istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. IL-6 düzeyi YMRS, PANSS, KGİÖ ile istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon, NSE düzeyi YMRS ve KGİÖ ile istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon göstermiştir. Bu belirteçler ötimi, mani ve depresyon alt gruplarında farklı değildi. Sonuç: İUB'ta nöronal enerji metabolizması ve inflamasyon süreçleri patofizyolojiye katkı sağlayan bir etkileşim içindedir. Bu süreçlerin hastalık şiddetiyle orantılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : Recently, increasing data has emerged on possible roles of energy metabolism, glial cell pathology and inflammatory processes in the pathophysiology of bipolar disorder (BD). However less is known about their relationship with clinical variables. In order to better understand the pathophysiology of BD, we aimed to assess pro-inflammatory, glial, neuronal degeneration and energy metabolism markers and their associations with the clinical data. Methods: IL-1RA, IL-6, TNF-alpha, s100b, NSE serum levels were measured in 77 patients (50 eutymic, 20 manic, 7 depressed) with Bipolar-I disorder and in 50 healthy controls. The correlations between these levels and YMRS, MADRS, CGI-S, PANSS-positive symptoms subscale and other clinical variables were assessed. Results: IL-6 serum levels were significantly higher in BD group than control group. IL-6 levels were positively correlated with YMRS, PANSS positive symptoms subscale and CGI-S scores. IL-1RA, TNF-alfa, s100b and NSE levels were significantly lower in BD than in controls. There was a negative correlation between NSE levels and YMRS and CGI-S scores. The levels of all assessed markers were not different in patients who were in different mood states (i.e. euthymia, mania or depression) of BD at the time of sampling. Conclusion: Neuronal energy metabolism and inflammation process are in interaction with each other and seems to be participated in BD pathophisiology. These pathways are correlated with illness severity.