Çocuklarda duygusal dışa vurumun ebeveyn tutumu açısından incelenmesi
Examination of emotional expression in children in terms of parental attitude
  1. Tez No: 648576
  2. Yazar: EVRİM BALIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Duygular doğduğumuz andan itibaren hayatımızın en temel parçalarındandır. Duygular ifade edilme şekli ve yoğunluğu açısından kişiden kişiye farklılaşmaktadır. Çocuğun duygusunu etkileyen değişkenleri anlamak, çocuğa karşı olan davranışlarımızı tasarlama sürecinde önemlidir. Bu çalışmada, çocukların ortaya koydukları duyguların ebeveynlerin çocuklarına karşı olan tutumları ve bu tutumları etkileyen değişkenler açısından araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yaşları 2-6 arasında değişen ve basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanarak seçilen 300 çocuk ve ebeveynlerine Ebeveyn Tutum Ölçeği, Çocuk Duygu İfade Ölçeği ve Aile Bilgi Formu uygulanmıştır. Çalışmanın evreni Çekmeköy ilçesinde oturan aileler olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, çocuklarda duygusal dışa vurum ile ebeveyn tutumları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ebeveyn tutumlarından demokratik tutum ile çocuk duygu durum ifadelerinden mutlu arasında pozitif yönlü güçlü düzeyde; üzgün, öfkeli, korkmuş arasında negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ebeveyn demokratik tutuma sahip olduğunda çocuğun mutlu duygu ifadesin sahip olma olasılığı artarken, üzgün, öfkeli ve korkmuş duygusu ifadesine sahip olma olasılığı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the moment we were born,the feelings are one of the most basic parts of our life. Feelings differ from person to person in terms of expression way and intensity.It is important to understand the variables that influence the feelings of the child in the process of designing our attitudes towards him/her. The aim of this study is to investigate the emotions revealed by children, in terms of the attitudes of parents towards their kids and variables affecting these manners. İn accordance with this purpose, Parental Attitude Scale, Child Emotion Expression Scale and Family Information Form were applied to 300 kids aged 2-6 years and their parents selected by the simple random sampling method. The universe of study was determined as the families living in the district of Çekmeköy. As a result of the research, significant relationships were found between emotional expression and parental attitudes in children. Positive strong level significant relationship was found between the democratic attitude,from the parental attitudes and happy one,from the child emotion state expressions.On the other hand, negative weak level significant relationship was found between the democratic attitude and sad,furious,scared one. When the parents have democratic manner, as the child is more likely to have happy emotion expression,the possibility of having sad,furious and scared emotion expression decreases.