Farklı sistem tork sınırlayıcı cihazların doğruluklarının dijital tork ölçer ile değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of different system torque limiting devices with digital torque meter
- Tez No: 648632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: İmplant destekli protezlerde vida bileşenleri kullanılmaktadır. Vida gevşemesini önlemek için uygulanan ön yükleme kuvveti uzun dönem başarıda önemlidir. Bu çalışmanın amacı, 5 farklı üreticiden temin edilen tork sınırlayıcı cihazların yaşlanma öncesi ve yaşlanma sonrası doğruluklarının değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: 5 farklı üreticiden toplam 25 adet (n=5) tork sınırlayıcı cihaz (TSC) alındı. Bunlardan 15 tanesi yaylanım tipinde ( Straumann, İsviçre; Nobel Biocare, İsveç; Bilimplant, Türkiye) ve 10 tanesi sürtünmesel tipte (Astra Tech, İsveç; Medentika, Almanya) cihazlardır. Kuvvet uygulama işlemini gerçekleştirmek üzere yürütücü ve araştırmacı tarafından elin hareketlerini taklit edebilen ve ortalama 4 sn.'de hedef tork değerine ulaşabilen cihaz tasarlandı ve Bahadır Tıbbi Aletler AŞ bünyesinde üretildi. Üretilen bu cihazın Al yapısındaki platformuna Mark10 dijital tork ölçer (Cap Torque Tester Series TT01, Mark10; New York, ABD) yerleştirildi. Her üretici firmanın anahtarı üçlü kilitli menteşe sistemine yerleştirildi ve dijital tork ölçerin üzerinde bulunan kilit sistemine bağlandı. Anahtarın üzerine MTSC yerleştirildi ve üretilen cihaz sayesinde hedef tork değere kadar itilmesi sağlandı. Veri aktarımını sağlamak için, dijital tork ölçer, MESURgauge (Mark 10 Software) yazılımı ile bilgisayara bağlandı. Üretici firmanın talimatları doğrultusunda hedef torka uygun (Straumann 35 Ncm, Nobel 35 Ncm, Astra 25 Ncm, Bilimplant 30 Ncm, Medentika 25 Ncm) olarak yapılan çalışma sırasında elde edilen 2000 pik tork değeri kaydedildi. Bulgular: Ölçümler %95 güven aralığında yapıldığında, tork sınırlayıcı cihazlardan elde edilen ilk 10 pik tork değerinin, hedef torktan sapma miktarına bakıldığında fark anlamlı değildi. Kullanıma bağlı olarak tüm firmalar hedef tork değerinden sapma (PERDEV) gösterdi (p< 0.05). Ancak tüm firmalar hedef torka göre ±%10 aralığının içerisinde kaldı. Sonuç: Yaylanım tipi MTSC'ler sürtünmesel tiplere göre hem kullanım öncesi hem kullanım sonrası daha iyi sonuçlar gösterdi. Tüm cihazlarda kullanıma bağlı olarak pik tork ve hedef tork değerleri arasındaki fark arttı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Screw components are used in implant supported prostheses. The preload force applied to prevent screw loosening is important in long term success. The aim of this study is to evaluate the accuracy of mechanical torque limiting devices (MTLD) before and after aging, which were provided by 5 different manifacturers. Material and Method: A total of 25 mechanical torque limiting devices (MTLD) and one driver from each were obtained from 5 different manufacturers (n=5).Ten of them are spring type( Straumann, Switzerland; Nobel Biocare; Sweden, Bilimplant, Turkey) and 15 of them are friction type (Astra Tech, Sweden; Medentika, Germany).Advisor and researcher desinged the device which is able to reach the target torque value aproximately over 4 seconds and is able to imitate hand movements, and which was produced by Bahadır Tıbbi Aletler AŞ. Digital torque tester (Cap Torque Tester Series TT01, Mark10; New York, USA) was placed at the Al platform of the produced device. The driver of every manifacturer was placed at 3-jaw chuck system and was compressed to digital torque tester. MTLD was placed on the driver and was pushed to the target torque value whereby the produced deviced. Digital torque tester was connected to computer with MESURgauge (Mark 10 Software) in order to ensure data transfer. 2000 peak tork value that received during the research work favorible for the target torque (Straumann 35 Ncm, Nobel 35 Ncm, Astra 25 Ncm, Bilimplant 30 Ncm, Medentika 25 Ncm) in the direction of the manifacuter's instructions, was saved. Results: No significant difference was found when examining at the amount of deviation from the target torque of the first 10 peak torque values obtained from the mechanical torque limiting devices (p> 0.05). Depending on the usage, all manufacturer deviated (PERDEV) from the target torque value (p< 0.05). However, all manufacturer stayed within the ± 10% range according to the target torque value. Conclusion: Spring type MTLDs were more accurate than friction type MTLDs for both before and after aging. The difference between peak torque and target torque values increased due to aging of all devices.