Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları, başa çıkma tutumları, depresyon ve alkol kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between childhood traumas in university students and their coping attitudes, depression and use of alcohol
  1. Tez No: 648638
  2. Yazar: CEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları, başa çıkma tutumları, depresyon ve alkol kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinde yer alan Haliç Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nde farklı bölümlerde öğrenim görmekte olan 18- 28 yaş arası 299 öğrenciden oluşmaktadır. Üniversite öğrencilerinin sosyodemografik bilgilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan Sosyodemografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Öğrencilerin, fiziksel, cinsel ve duygusal istismar ve ihmal yaşantılarını taramak için Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), stresli durumlara karşı gösterdikleri başa çıkma tutumlarını ölçmek için Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (BÇTDÖ), depresyon düzeylerini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği (BDE) ve alkol kullanımını ve bunun düzeyini saptamak amacıyla Michigan Alkolizm Tarama Testi (MATT) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; cinsiyet değişkeni açısından Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Başa Tutumları Değerlendirme Ölçeği'nden alınan puanlar anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Beck Depresyon Ölçeği ve Michigan Alkolizm Tarama Testi'nden alınan puanlar ise cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık göstermektedir. Çocukluk çağı travmalarının, başa çıkma tutumları, depresyon ve alkolizmi anlamlı derecede yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between childhood traumas in university students and their coping attitudes, depression and use of alcohol. The sample of the research consisted of 299 students between the ages of 18 and 28 studying in different departments of Halic University and Istanbul University located in Istanbul province. Socio-demographic Information Form was applied in order to obtain socio-demographic information of the university students. Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) was used in order to determine physical, sexual and emotional abuse and neglect, the Coping Attitudes Scale (CAS) was used in order to measure the coping attitudes in the face of stressful situations, and Beck Depression Scale (BDS) was used in order to determine depression levels, and the Michigan Alcohol Screening Test (MAST) was applied in order to determine the level of alcohol use of the university students. According to the results of the research, it was seen that the scores attained from Childhood Traumas Scale and Coping Attitudes Scale in terms of gender variable did not indicate a significant difference. However, the scores attained from Beck Depression Scale and Michigan Alcohol Screening Test indicated significant differences based on gender variable. It was also observed that childhood traumas significantly predicted the coping attitudes, depression and alcoholism.