Yaban keçisi (Capra aegagrus)'nin Niğde, Demirkazık yaban hayatı geliştirme sahasındaki yayılışı ve popülasyon büyüklüğü
In Demirkazik development area wild goat (Capra aegagrus) spread and population size
- Tez No: 648706
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma ile Yaban Keçisi (Capra aegagrus)'nin Niğde, Demirkazık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'ndaki Yayılışı ve Popülasyon Büyüklüğü'nü tespit etmek amaçlanmıştır. Arazi çalışmalarına başlamadan önce literatür taraması yapılmış ve DKMP çalışanlarından daha önce Yaban keçisinin tespit edildiği yerler hakkında bilgiler edinilmiştir. Bunların sonucunda arazi çalışmalarına yön verilmiştir. Tez süresince, her ay periyodik olarak en az 2 gün olmak üzere çoğunlukla günübirlik bazen de çadırlı kamp şeklinde arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Arazi gözlemlerinde Kasım ayından Nisan ayının sonuna kadar dişi, yavru, yaşlı ve genç erkeklerin bir arada bulunduğu, ancak Nisan ayından Kasım ayına kadar olan zamanda ise genç ve yaşlı erkeklerin sürüden ayrılıp yalnız dolaştıkları gözlenmiştir. Bütün sürülerin, ayrı ayrı, ilkbahar ve yaz aylarıyla birlikte karların erimesiyle dikey göç yaptıkları tespit edilmiştir. Ancak dişiler, 3 yaşına kadar olan erkekler ve yavruların oluşturduğu sürülerin dikey göç yapsa dahi tekeler kadar yükselmedikleri görülmüştür. Popülasyon büyüklüğü, çiftleşme dönemi olan Aralık ayında yapılan envanter çalışması ile tespit edilmiştir. Sayımlarda yaban keçisine en uygun yöntem olan 'Noktada Sayım Yöntemi' kullanılmış ve sonucunda 1358 birey sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims at establishing the spread and the the population size of wild goats (Capra aegagrus) in the Demirkazık Wildlife Development Area. Before the field survies, the related literature was reviewed, and necessary information on the locations where the wild goats were detected was obtained from the officers at DKMP (Nature conservation and national parks). In the light of this information, the filed survies were directed. Throughout the whole study, at least 2 days spent on field every month periodically. Field surveys were sometimes conducted daily and as tent camps. During field studies, it was observed that female, baby, old and young male goats were observed together from November to end of April; however, from April to November it was observed that young and old male goats walked around alone away from the herd in the Demirkazık Wildlife Development Area. It was figured out that all herds migrated vertically with the snow melting in spring an summer. However, it was seen that the vertical migration of the herds formed by the males under 3 years old and babies could not rise up as high as the ones of billy goats. The size of population during December, called as mating season, was calculated with taking inventory. In counting,“Point Count Method”, which is regarded as the most appropriate method for detecting diurnal animals roaming in herds, was used, and eventually 1358 individuals were counted.