Atılganlık becerilerine temellendirilmiş akran eğitiminin flört şiddeti tutumu ve içselleştirilmiş mizojiniye etkisi
The effect of peer education based on assertiveness skills on dating violence attitudes and internalized misogyny
- Tez No: 966611
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı, flört şiddeti ve içselleştirilmiş kadın düşmanlığı vakalarıyla oluşturulan girişkenlik tutumuna temellendirilmiş akran eğitiminin üniversite öğrencisi kadınların davranış tutumu, flört şiddeti ve içselleştirilmiş kadın düşmanlığı tutumuna etkisini ortaya koymaktır. Araştırma, ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Tarsus Üniversitesi (n=24) ve Mersin Üniversitesi (n=24) Ebelik bölümünde okuyan kadın öğrenciler oluşturmuştur. Girişim grubuna akran eğitimi yöntemi ile üç oturum şeklinde girişkenlik eğitimi verildi. Girişim öncesi, girişim sonrası ve girişim bittikten bir ay sonra olmak üzere üç değerlendirme yapıldı. Verilerin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Edilgenlik, Girişkenlik ve Saldırganlık Ölçeği (EGSÖ), İçselleştirilmiş Kadın Düşmanlığı Ölçeği (İKDÖ) ve Flört Şiddeti Tutumu Ölçeği (FŞTÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the effect of peer education based on assertiveness skills created with dating violence and internalized misogyny cases on behavioral skills, dating violence and internalized misogyny attitudes of university student women. The study was a quasi-experimental study with a pretest and posttest control group. The sample of the study consisted of female students studying at Tarsus University (n=24) and Mersin University (n=24) Midwifery department. The intervention group received assertiveness training in three sessions with peer education method. Three evaluations were conducted: pre-intervention, post-intervention and one month after the intervention. Descriptive Information Form, Passivity, Assertiveness and Aggression Scale (PAAS), Internalized Misogyny Scale (IMS) and Dating Violence Attitude Scale (DVAS) were used for data collection. Descriptive statistics, t test in independent groups, and two-way analysis of variance in repeated measures were used to analyze the data.