SARS-COV-2 tanısı ile hastaneye yatırılan hastalarda sars-cov-2 şiddetinin düzeyi ile serum elektrolit imbalansı arasındaki ilişkinin irdelenmesi
SARS-COV-2 on patients admitted to the hospital with SARS-COV-2 contamination of the relationship between serum electrolyte impedance
  1. Tez No: 648734
  2. Yazar: ÖZKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmadaki amacımız, SARS-CoV-2 enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan hastaların başvuru esnasında ve takiplerde alınan serum elektrolit düzeyleri ile akciğer parankimi tutulum derecesi (hafif-orta-ağır) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 15.03.2020-15.05.2020 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim Araştırma hastanesine başvuran, PCR ve Toraks Bilgisayarlı Tomografisi ile SARS-CoV-2 tanısı alarak hastaneye yatırılan 318 hasta dahil edilmiştir. Çalışma üç gruptan oluşmakta olup, birinci gruba hafif dereceli akciğer parankim tutulumu gösteren 168 hasta, ikinci gruba orta akciğer parankim tutulumu gösteren 119 hasta ve üçüncü gruba ise ağır akciğer parankim tutulumu gösteren 31 hasta dahil edilmiştir. Analizler SPSS 22.00 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Hafif BT bulgu grubunda serum sodyum düzeyi takiplerinde, hiponatremi görülen hastalarda WBC, Neutrofil, CRP, D-Dimer değerlerinin ve hastanede yatış süresinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Orta BT bulgu grubunda takipler esnasında hiponatremi görülen hastalarda yatış gün süresinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Tüm hasta gruplarında, başvuru anında ve takipler esnasında serum potasyum ölçümlerinin hafif, orta ve ağır akciğer tutulumu olan hastalarda benzer seviyelerde olduğu görülmüştür. Hafif ve orta BT bulgu grubunda takipler esnasında hipopotasemi görülen hastalarda hipopotasemi görülmeyenlere kıyasla yatış gün süresinin uzadığı görülmüştür. Başvuru anındaki ve takipler esnasında klor ölçümlerinin, ağır akciğer tutulumu olan hastalarda hafif ve orta akciğer tutulumu olan hastalara göre daha düşük düzeylerde olduğu görülmüştür. Hafif bulgu grubunda diğer gruplardan farklı olarak, başvuru anında hipokalsemi görülen hastalarda hastanede yatış süresinin yüksek olduğu görülmüştür. viii Sonuç: Hastaların başvuru anındaki ve takiplerindeki serum elektrolit düzeylerinin düşük olması hafif ve orta dereceli akciğer parankim tutulumu olan hastalarda hastanede kalış süresini uzatabileceğini ve yoğun bakım ihtiyacını arttırarak klinik seyrin beklenilenden daha şiddetli seyredebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study was to evaluate the relationship between serum electrolyte levels and lung parenchyma involvement level (mild-moderate-severe) taken during admission and follow-up of patients hospitalized for SARS-CoV-2 infection. Material and Method: This study included 318 patients diagnosed with SARS-CoV 2 with PCR and Thorax Computed Tomography who applied to the Ümraniye Training and Research Hospital between 15.03.2020-15.05.2020. The study consisted of three groups, 168 patients with mild pulmonary parenchymal involvement in the first group, 119 patients with middle lung parenchyma involvement in the second group and 31 patients with severe lung parenchyma involvement in the third group. Analyzes were made with SPSS 22.00 program. Results: In the mild CT findings group, in the serum sodium level follow-up, it was observed that the WBC, Neutrophil, CRP, D-Dimer values and the length of hospital stay were higher in patients with hyponatremia. In the middle CT finding group, it was observed that the patients with hyponatremia during the follow-up period had longer hospitalization days. In all patient groups, serum potassium measurements at the time of admission and during follow-up were found to be at similar levels in patients with mild, moderate and severe lung involvement. In the mild and moderate CT findings group, it was observed that the patients with hypopotasemia during the follow-up period had longer hospitalization days compared to those without hypopotasemia. Chlorine measurements at admission and during follow-up were found to be lower in patients with severe lung involvement compared to patients with mild to moderate lung involvement. In the mild symptoms group, unlike the other groups, it was observed that the duration of hospital stay was high in patients with hypocalcemia at the time of admission. Conclusion: Low levels of serum electrolyte at the time of presentation and follow up of patients indicate that the clinical course may be more severe than expected in patients with mild to moderate lung parenchyma involvement.