Teknokentler ve girişimcilik ilişkisi üzerine bibliyometrik analiz çalışması
Bibliometric analysis on entrepreneuship and techno-parks
- Tez No: 648745
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı, Teknokent ve Girişimciliğin ilişkisi etkileşimi ve girişimcilik amaçları doğrultusunda ilişkiyi zamana yere ve konuya göre incelemek ve mevcut durum ile gelecek hakkında öngörü ve olası önerileri geliştirmeye çalışmaktır. Teknokent ve Girişimcilik kavramları, önce teorik olarak araştırılmış, daha sonra iki kavram anahtar kelime olarak biblyometrik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak ortaya kavramların fikri arka planları, gelişimleri ve paydaşları ortaya çıkmış ve son 30 yılda bu kavramların nerde, nasıl, ne bağlamda, ne için kullanıldığını ortaya koyan bilgiler elde edilerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between Science park and Entrepreneurship according to the place and subject in time, in line with the relationship, and to try to develop predictions and possible suggestions about the current situation and the future. Science park and entrepreneurship were first investigated theoretically and then two terms were examined biblyometrically as keywords. As a result, the intellectual backgrounds, developments and stakeholders of the emerging concepts have emerged and for last 30 years, information has been obtained that reveals; where how, in what context, and for what these concepts are used, has been evaluated.