Portfolio assessment in writing classess: Implementation and assessment
Öğrencilerin yazı yetisini dosyalama tekniği ile geliştirip değerlendirme
  1. Tez No: 64877
  2. Yazar: ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ÖZDEN EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tezde dosyalama tekniği ile değerlendirme konusunda dört hipotez test edilmiştir. 1) Yazı derslerinde dosyalama tekniği ile değerlendirme uygulaması öğrencilerin yazı yetisini ilerletir. 2) Dosyalama tekniği ile değerlendirme öğrencilerin bilişsel becerilerini geliştirir ve böylece onları otonom öğrenici yapar. 3) Dosyalama tekniği ile değerlendirme sistemi öğrencilerin yazı yetisini değerlendirmede kullanılacak güvenilir bir sistemdir. 4) Dosyalama tekniği ile değerlendirme sistemi öğrencilerin yazı yetisini değerlendirmede kullanılacak geçerli bir sistemdir. Dosyalama tekniği ile değerlendirme sisteminin kullanılması ve uygulanması ile ilgili verilerin analizi 1. ve 2. Hipotezleri desteklemektedir. Böylece, yazı sınıflarında dosyalama tekniği ile değerlendirme sisteminin öğrencilerin yazı yetisini olduğu kadar onların bilişsel becerilerini de geliştirdiğim söyleyebiliriz. Öğrencilerin dosyalarım değerlendirmekte kullanılan dosyalama tekniği kriteri analizi 3. ve 4. Hipotezleri desteklemektedir. Buna göre, bu kriterin dosyalan değerlendirmede kullanılabilecek güvenilir ve geçerli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz.Anahtar Sözcükler "Dosyalama Tekniği' Bilişsel Gelişme Otonom öğreniri Güvenirlik Geçerlik
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have evaluated four hypotheses about portfolio assessment: 1) Implementation of portfolio assessment in a writing class improves students' writing abilities. 2) Portfolio assessment leads students to improve their metacognitive skills and to be autonomous learners. 3) Portfolio assessment system is a reliable system to be utilized in evaluating students' writing abilities. Portfolio assessment system is a valid system to be utilized in evaluating 4) students writing abilities. The analyses of data about the implementation and utility of portfolio assessment supports Hypothesis 1 and Hypothesis 2. Thus, we can say that using portfolio assessment system in writing classes helps students improve their writing ability as well as their metacognitive skills. Analysis of the portfolio rubric used to evaluate students' portfolio tasks supports Hypothesis 3 and 4. Accordingly, we can state that the criteria is both reliable and valid to use in evaluating portfolio tasks.