Metakron akciğer kanserinde tanı yöntemleri ve cerrahi tedavi sonuçları
Diagnostic methods and surgical treatment results of the metachronous lung cancer
  1. Tez No: 648782
  2. Yazar: ONUR VOLKAN YARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Metakron akciğer kanseri tanı ve tedavi konusunda hala tartışmaların devam ettiği ilgi çeken bir konudur. Akciğer kanseri metastazından ayırımının yapılması ve operabl hastalara ameliyat şansı verilmesi hastaların sağkalımına olumlu etki eder. Biz bu çalışmamızda metakron akciğer kanseri olarak değerlendirdiğimiz hastalarda sağkalım analizlerini ve sağkalıma etki eden faktörleri saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: SBÜ Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi SUAM Göğüs Cerrahisi Kliniklerinde Ocak 2000 ve Temmuz 2017 tarihleri arasında Akciğer Kanseri nedeniyle ameliyat edilmiş hastaların verileri hastane veri tabanı üzerinden retrospektif olarak incelendi. Primer akciğer kanserinden kür sağlamış olgularda gelişen ikinci nodülün cerrahi olarak çıkarılması halinde patolojisi akciğer kanseri ile uyumlu gelen hastalar çalışmaya dahil edildi. Yeni gelişen kanser ilk tümör ile farklı histopatolojik tipteyse veya aynı histopatolojik tipte olmasına rağmen ilk tümörden kür sağlamasıyla arasından en az 2 yıl süre geçmişse metakron akciğer kanseri olarak kabul edildi. Metakron akciğer kanseri nedeniyle opere edilmiş hastaların sağkalım analizleri ve sağkalıma etki eden prognostik faktörler saptanarak araştırmaya dahil edildi. Bulgular: Metakron akciğer kanseri saptandığı sırada ortalama yaş 60.5±8.24 yıl, ortalama sağkalım süresi 55 ay ve 5 yıllık sağkalım oranı ise %47,4 olarak saptanmıştır. Metakron akciğer kanseri gelişme süresi 4.9 yıl olarak hesaplanmıştır. Metakron akciğer kanseri gelişen hastalarımız TNM evrelemesine göre değerlendirildiğinde evre 1a1 grubunda 5 hasta, evre 1a2 grubunda 16 hasta, evre 1a3 grubunda 8 hasta, evre 1b grubunda 6 hasta, evre 2a grubunda 4 hasta, evre 2b grubunda 8 hasta, evre 3a grubunda 3 hasta, evre 3b grubunda 1 hasta ve evre 4 grubunda 1 hasta mevcuttur. Yapılan cerrahi işlem değerlendirildiğinde 15 hastaya (%25.8) wedge rezeksiyon, 2 hastaya segmentektomi (%3.4), 20 hastaya lobektomi (%34.4) ve 21 hastaya tamamlayıcı pnömonektomi (%36.2) uygulanmıştır. 34 hastada (%58.6) primer kanser ile aynı histopatolojik tipte kanser saptanırken 24 hasta (%41.3) farklı histopatolojik tipte kansere sahip olarak bulunmuştur. Sağkalıma etki eden tek faktör mediastinal lenf nodu metastazı olarak saptanmıştır (p:0.001). Mediastinal lenf nodu metastazı varlığında ortalama sağkalım 5 ay, 5 yıllık sağkalım %0.0 olarak bulunmuştur. Hastalığın evresi, yapılan cerrahi işlem, metakron akciğer kanseri gelişme süresi, yaş, ikinci gelişen tümörün histopatolojik tipi ve adjuvan tedavi varlığının sağkalıma etkisi gösterilememiştir. Sonuç: Metakron akciğer kanserinde de primer akciğer kanseri gibi en önemli prognostik faktör hastalığın evresidir. Erken evrede fizyolojik operabl olan hastalarda uygulanan cerrahi sonuçları kabul edilebilir morbidite ve mortalite ile uygulanabilmektedir. Ayrıca metakron akciğer kanserinin primer kanser metastazından ayırımını sağlamak hastalara sağkalım avantajı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Metachronous lung cancer is an attractive topic that still continues to be debated about the diagnosis and treatment. Providing operable patients with the chance of surgery positively affects the survival of the patients. In this study, we aimed to determine survival analysis and prognostic factors affecting survival in patients with metachronous lung cancer. Material and Method: Operated lung cancer patients between January 2000 – July 2017 was searched retrospectively in our institution's database.We established patients with primary lung cancer is cured, in their follow up secondary nodule has seen and surgically diagnosed lung cancer. Our criteria was different histopathology from first tumor or same histopatology but interval is more than 2 years for metachronous lung cancer. In our research we performed survival analysis and determined prognostic factors affecting the survival in patients with operated metachronous lung cancer. Results: The mean age was 60.5±8.24, mean survival was 55 months and 5 year survival rate was %47.4 for metachronous lung cancer. The median interval was 4.9 years between first and second operation. With TNM staging system we categorized, 5 patients in stage 1a1, 16 patients in stage 1a2, 8 patients in stage 1a3, 6 patients in stage 1b, 4 patients in stage 2a, 8 patients in stage 2b, 3 patients with stage 3a, 1 patiens in stage 3b and 1 patients in stage 4 respectively. The surgical prosedure was wedge resection in 15 patients (%25.8), segmentectomy in 2 patients (%3.4), lobectomy in 20 patients (%34.4) and completion pneumonectomy in 21 patients (%36.2) respectively. 34 patients (%58.6) have same histopathology with first tumor and 24 patients (%41.3) have different histopathologic tumors. The only factor affecting the survival was the mediastinal lymph node metastasis (p=0.001). In patients with mediastinal lymph node metastasis, median survival was spotted as 5 months; 5-year survival rate was %0.0. The stage of the disease, surgical prosedure, interval between first and second tumors, histopathologic type of tumors and adjuvant chemotherapy were not spotted as a factor affecting the patients' survival. Conclusion: The most important prognostic factor in metachronous lung cancer, like primary lung cancer, is the stage of the disease. Surgery can be performed with acceptable morbidity and mortality in patients who are physiologically operable at an early stage. In addition, distinguishing metachronous lung cancer from primary cancer metastasis will provide a survival advantage to patients.