Transkateter kapatma yapılan atriyal septal defekt tanılı hastalarda kalbin ileti sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of the conduction system of the heart in patients with atrial septal defect WHO underwent transcatheter closure
- Tez No: 648873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECNUN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada ASD tanılı hastalarda kalbin ileti sisteminin değerlendirilmesi ile kapatma öncesi ve sonrasında klinik, elektrokardiyografik ve laboratuvar bulgularının incelenmesi, prognoz ve sağkalıma etki edebilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nda Şubat 2016 - Haziran 2020 tarihleri arasında izlenen ve transkateter kapatma yapılan ASD tanılı hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. ASD olgularının sonuçları kontrol grubu ile ve ASD olgularında kapatma işlemi öncesi ve sonrasında kardiyak parametreler karşılaştırılmıştır. Bulgular: ASD tanısı ile tedavi edilen olguların %42,5'i, kontrol grubunun %52,5'i erkekti. ASD olgularının yaş ortalaması 8,8 ± 4.5, kontrol grubunun 9,6 ± 3,9'du. ASD olguları ve kontrol grubu arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, ASD olgularının sistolik kan basıncı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşüktü (p=0,025). ASD olguları ile kontrol grubu arasında vücut ağırlığı, kalp tepe atımı ve diyastolik kan basıncı değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ASD olgularının kalsiyum düzeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim. In this study, it was aimed to evaluate the conduction system of the heart in patients with ASD, to examine clinical, electrocardiographic and laboratory findings before and after closure, and to determine the factors that may affect prognosis and survival. Method. The files of patients diagnosed with ASD who were followed up between February 2016 and June 2020 at Van Yüzüncü Yıl University (YYÜ) Faculty of Medicine, Division of Pediatric Cardiology and who underwent transcatheter closure were retrospectively analyzed. The results of ASD cases were compared with the control group, and cardiac parameters before and after closure in ASD cases were compared. Results. 42.5% of the cases treated with the diagnosis of ASD and 52.5% of the control group were male. The mean age of ASD cases was 8.8 ± 4.5, and the mean age of the control group was 9.6 ± 3.9. There was no significant difference between the ASD cases and the control group in terms of gender and age (p> 0.05). Compared to the control group, the systolic blood pressure of ASD cases was statistically significantly lower (p = 0.025). There was no statistically significant difference between the ASD patients and the control group in terms of body weight, peak heart rate and diastolic blood pressure values (p> 0.05). When compared with the control group, the calcium level of ASD cases was statistically significantly higher (p 0.05).