Peyzaj planlama açısından acil durum toplanma alanlarının yeterliliklerinin İstanbul ili Kartal ilçesi örneğinde incelenmesi
Examination of sufficiency of emergency assembly points in terms of landscape planning in Istanbul city Kartal district
- Tez No: 648924
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alan ve tarih boyunca çeşitli afetlere maruz kalan ülkemizde büyük depremler de meydana gelmektedir. Kayıtlara göre yirminci yüzyılın başından günümüze kadar büyük hasarlar veren 180 deprem gerçekleşmiştir. Bu depremlerde 96.064 kişinin yaşamı son bulmuş ve 778.759 bina yıkılmış veya ağır hasar almıştır. Kuzey Anadolu fay hattının aktiviteleri sonucu 1999 Kocaeli ve Düzce depremleri ağır hasarlar meydana getirmiştir. Bilim insanları yakın gelecekte İstanbul ve Marmara'da büyük bir deprem olma olasılığı üzerine çalışmalar yapmaktadır. 26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleşen 5.7 büyüklüğündeki deprem ile bu ihtimal ülke çapında araştırma konusu haline gelmiş ve önceki büyük depremlerde yaşanan sorunlardan biri olan afet ve acil durum toplanma alanlarının yeterlilikleri sorgulanmıştır. Bu çalışmada peyzaj planlama kapsamında deprem risk analizi mahalle ölçeğinde değerlendirilmiş olup, en riskli bölgelerdeki mevcut afet ve acil durum toplanma alanları olarak kullanılan açık ve yeşil alanların yeterlilikleri incelenmiştir. Riskli mahallelerin belirlemesinde doğal ve kültürel 15 adet veri mahalle ölçeğinde puanlanmıştır. En yüksek puanı alan mahallede bulunan mevcut toplanma alanlarının yeterlilikleri belirlenen toplanma alanları kriterlerine göre incelenmiştir. Dünya'dan afete yönelik planlama standartları ve deprem durumunda açık ve yeşil alanların kullanımları ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda açık ve yeşil alan kullanımlarına yönelik depreme dayanıklı kentlerin planlanma süreciyle ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, which is located in the Alpine-Himalayan earthquake zone and has been exposed to various disasters throughout history, also major earthquakes occur. According to the records, 180 earthquakes, which caused great damages since the beginning of the twentieth century, have occurred. During these earthquakes, 96.064 people died, and 778.759 buildings were destroyed or severely damaged. As a result of the activities of the North Anatolian fault line, 1999 Kocaeli and Düzce earthquakes caused severe damages. Scientists are working on the possibility of a major earthquake in Istanbul and Marmara in the near future. With the 5.7 magnitude earthquake that occurred in Istanbul on September 26, 2019, this possibility became a country-wide research topic and the sufficiency of Emergency Assembly Points (EAP), one of the problems experienced in the previous big earthquakes, was questioned. In this study, earthquake risk analysis within the scope of landscape planning has been evaluated at neighborhood scale and the sufficiency of Emergency Assembly Points (EAP) used as disaster and emergency gathering areas in the most risky regions have been examined. In the determination of risky neighborhoods, 15 natural and cultural data were scored on the neighborhood scale. The qualifications of the existing assembly points in the neighborhood with the highest scores were examined according to the criteria of the Emergency Assembly Points. Previous studies on the use of open and green areas in case of earthquakes and global standards for disaster planning were evaluated. In line with these investigations, suggestions were made regarding the planning process of earthquake resistant cities for open and green areas.